Bratislava 25. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Slovensko príde pri čerpaní peňazí z Európskej únie v súčasnom programovom období 2014 2020 minimálne o ďalších zhruba 80 mil. eur v Operačnom programe Výskum a inovácie. Ide o finančné prostriedky zo záväzku na rok 2015, ktoré podľa pravidla n + 3 bolo nutné vyčerpať do konca minulého roka. Píše o tom portál webnoviny.sk

Ilustračné foto

Uvedenú čiastku za dekommitment (zrušenie záväzkov) potvrdil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (SmerSD). V programe Výskum a inovácie v roku 2017 prepadlo takmer 27 mil. Eur kvôli nevyužitie peňazí zo záväzku z roku 2014.
 
Ministerstvo školstva pripravilo kompletne novú dokumentáciu
Celkovo môže byť zo zdrojov z konca minulého roka ohrozených viac ako sto miliónov eur. O definitívnej sume rozhodne Európska komisia podľa očakávaní do konca marca.
Môžeme hovoriť zhruba o niečom, čo môže byť, pretože stále prebiehajú rokovania aj kontrola čerpania finančných prostriedkov aj dôvodov, prečo neboli čerpané. O čom môžeme otvorene hovoriť, je problém ministerstva školstva a Operačného programu Výskum a inovácie, ktorý bol koncom roka 2017 pozastavený v štyroch výzvach v objeme 600 miliónov eur,uviedol Raši.
Poznamenáva sa, že to bolo v čase zmeny vo vedení ministerstva školstva.

Ministerstvo školstva pripravilo kompletne novú dokumentáciu, hodnotenie a všetky procesy. Táto zmena bola schválená Európskou komisiou a môžu výzvy robiť nanovo, ale faktom je, že v tomto operačnom programe určite bude dekommitment približne 80 miliónov eur,potvrdil podpredseda slovenskej vlády.
Podľa slov vicepremiéra, zvyšok sumy ešte nie je definitívne potvrdený. Ako uviedol, čerpanie sa výrazne obmedzilo najmä na úrovni samosprávnych krajov a tiež krajských miest.

 
Proces nie je aktuálne ukončený

Na to, že SR môže prísť z peňazí za minulý rok predbežne o viac ako sto miliónov eur, upozornil nedávno expert strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ján Rudolf.
Ten predpokladá, že za rok 2018 môže prepadnúť asi 80 mil. eur v Operačnom programe Výskum a vývoj a ďalších 40 mil. eur v integrovanom regionálnom operačnom programe. Druhý z týchto programov je v pôsobnosti Ministerstva poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
a záver noviny uvádzajú, že ministerstvo financií SR uviedlo, že hodnotenie čerpanie peňazí v rámci jednotlivých operačných programov programovacieho obdobia 2014 – 2020 za uplynulý rok prebieha v súlade s legislatívou Európskej komisie.
Tento proces momentálne nie je ukončený, a teda výška prípadného dekommitmentu bude vyčíslená po zaslaní rozhodnutia Európskej komisie, okomentovali situáciu vo finančnom rezorte.
 

Príspevok Slovensko príde pri čerpaní eurofondov minimálne o 80 mil eur, kontroly naďalej prebiehajú zobrazený najskôr Hlavné správy.