Bratislava 14. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Slovensko poskytne uniformy pre 540 školákov z afganského mesta Mazar-e-Sharif. Humanitárnu pomoc, ktorú pripravilo Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch SR v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, dnes vypravili z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš

„Celý tento projekt je jednoznačne prejavom solidarity, na ktorú je terorizmom sužovaný Afganistan doslova odkázaný. Som preto presvedčený, že humanitárna pomoc je ukážkovým príkladom operácie a misie medzinárodného krízového manažmentu, ktoré priamo pomáhajú obyvateľom v krízových regiónoch. Pretože misie a operácie, v ktorých naši vojaci pôsobia, nie sú len o zabezpečení vojenskej pomoci, ale aj o tej humanitárnej,“ povedal v tejto súvislosti minister obrany Peter Gajdoš. Ako doplnil, v súčasnosti pôsobí v Afganistane v operácii Resolute Support 36 príslušníkov Ozbrojených síl SR.
Ako uviedla ministerka vnútra Denisa Saková, SR poskytuje každoročne humanitárnu pomoc na základe medzinárodných humanitárnych zásad. „Ide o krajiny, ktoré sú zmietané vojnovými konfliktami alebo krajiny, ktoré trpia následkom prírodných katastrof,“ uviedla s tým, že účelom dnes vypravenej pomoci je pomoc mladej generácii, ktorá znamená budúcnosť pre ich krajinu.
Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch SR odovzdalo humanitárnu pomoc pre Afganistan už po siedmykrát. Slovenská katolícka charita poskytla 5 000 eur na vybavenie ôsmich školských tried.
 
Príspevok Slovensko poskytne uniformy pre 540 miestnych školákov zobrazený najskôr Hlavné správy.