Bratislava 13. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Podpora elektromobility bude na Slovensku pokračovať. Vláda totiž v stredu schválila Akčný plán rozvoja elektromobility z dielne rezortu hospodárstva. Schválený materiál obsahuje 15 konkrétnych opatrení, ktoré by mali byť realizované do dvoch rokov

Na snímke Peter Žiga

Cieľom je nielen zvýšiť počet elektromobilov na slovenských cestách, ale aj rozvoj potrebnej infraštruktúry či investície do výskumu a vývoja komponentov do elektromobilov. Informoval o tom v stredu po rokovaní vlády minister hospodárstva SR Peter Žiga.
Slovensko je podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) automobilová veľmoc a ak ňou chce zostať, musí podporiť nové smerovanie automobilového priemyslu týkajúce sa elektromobility. Jednou z priorít akčného plánu rozvoja elektromobility je budovanie infraštruktúry. „Ministerstvo hospodárstva SR plánuje podporiť budovanie nabíjacích staníc pre samosprávy. Cieľom je podpora budovania potrebnej infraštruktúry aj mimo hlavných ťahov,“ zdôraznil Peter Žiga.
Podpornú schému týkajúcu sa nabíjacích staníc v rámci štrukturálnych fondov má na starosti Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Po vzore Česka či Nemecka je podľa MH SR potrebné vytvoriť stabilný finančný rámec v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. V súčasnosti sa už budujú nabíjacie stanice prostredníctvom európskej finančnej schémy CEF. V prípade nabíjacích staníc sa počíta aj so zjednodušením administratívneho procesu pri ich výstavbe. Akčný plán tiež počíta so zavedením povinnosti budovať nabíjaciu infraštruktúru pri výstavbe nových parkovacích miest. Túto povinnosť upraví príslušná legislatíva. V súčasnosti je na Slovensku približne 250 nabíjacích staníc.
Súčasťou Akčného plánu je aj pokračovanie úspešného projektu podpory kúpy elektromobilov. MH plánuje vyčleniť na túto podporu päť miliónov eur. Systém podpory by mal byť nastavený rovnako ako pri pilotnom projekte, ktorý rezort hospodárstva realizoval so Zväzom automobilového priemyslu SR. Pilotný projekt mal podľa MH pozitívny vplyv na rast predaja elektrických vozidiel. Od novembra 2016 do júna 2018 využilo podporu 831 žiadateľov. Podpora išla na kúpu 514 batériových elektrických vozidiel a 317 plug-in hybridných vozidiel, čo predstavovalo medziročný nárast predaja týchto vozidiel o 350 %. Počet batériových a plug-in hybridných elektrických vozidiel s možnosťou dobíjania zo siete bol ku koncu minulého roka približne 1 700.
Motivačnou novinkou, ktorú prináša akčný plán pre motoristov jazdiacich na elektromobiloch, sú farebne odlíšiteľné (zelené) ŠPZ. Tie ich budú oprávňovať jazdiť napríklad vo vyhradených jazdných pruhoch či parkovať v nízkoemisných zónach. Obe tieto opatrenia by mali byť realizované do 1. januára 2020. Zvýšiť záujem o tieto vozidlá by mala aj informačná kampaň. Pre podnikateľov rezort financií zavedie zrýchlené odpisy na elektromobily a nabíjacie stanice. Ďalším z dôležitých opatrení v Akčnom pláne rozvoja elektromobility je podpora výskumu, vývoja a konkurencieschopnej a udržateľnej priemyselnej výroby batérií pre elektromobily
„Slovensko dobre naštartovalo podporu elektromobility, ale v ďalších krokoch je nevyhnutné nasmerovať pozornosť aj na podporu výroby komponentov do elektromobilov,“ uzavrel šéf rezortu hospodárstva.
Ministerstvo hospodárstva pôvodne pripravilo šestnásť opatrení, ktoré mali prispieť k rozvoju elektromobility na Slovensku, no jedno opatrenie bolo zrušené. “Opatrenie v akčnom pláne sa týkalo najmä daňovej záťaže pre elektromobily, ktoré bolo v rámci medzirezortného pripomienkového opatrenia odstránené na žiadosť ministerstva financií,” ozrejmila riaditeľka Odboru priemyselného rozvoja MH SR Andrea Farkašová.
 
Príspevok Slovensko pokračuje v podpore elektromobility prostredníctvom nových opatrení zobrazený najskôr Hlavné správy.