Slovensko odstavilo plyn pre Ukrajinu

Bratislava 22. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-František Iván)

Slovenský súd splnil rozhodnutie Štokholmskej arbitráže, vyhovel žalobe talianskej spoločnosti Ugas a pozastavil dodávky plynu pre ukrajinskú spoločnosť Naftogaz. Oznámil to portál ZN.UA.
Ilustračné foto

Podľa informácie portálu urobila Štokholmská arbitráž rozhodnutie v tejto kauze v decembri 2012, kedy vyhovela žiadosti Ugasu, aby ukrajinská strana zaplatila dlh z roku 2007, ktorý činí v súčasnosti 21 miliónov USD vrátane pokút a penále. Talianska spoločnosť sa pokúšala neúspešne domôcť na Ukrajine plnenia tohto rozhodnutia. Potom bola nútená sa obrátiť na slovenský súd.
Plyn, ktorý mal ísť Ukrajine by sa mal použiť na úhradu záväzkov Ukrajiny voči talianskej spoločnosti.
Ukrajina zastavila nákup ruského plynu v novembri 2015 a začala nákupy v Európe. Toto rozhodnutie Kyjev vysvetľoval nižšou cenou. Neskôr ale Naftogaz priznal, že Gazprom ponúkal plyn za nižšiu cenu v porovnaní s európskymi dodávateľmi.
V súčasnej dobe uskutočňujú hlavné dodávky plynu na Ukrajinu Poľsko, Maďarsko a Slovensko, pričom sa Slovensko na nich podieľa najväčším objemom – cez 8 miliárd kubických metrov. Dodávky sa uskutočňujú podľa reverzných schém, ide teda v podstate o palivo, ktoré predáva Gazprom do východoeurópskych krajín.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)