Bratislava 14. novembra 2018 (HSP/Foto:RCVK)
 
Na Inchebe – v jednom z najväčších výstavísk slovenského hlavného mesta, sa 8. – 11. novembra konal každoročný medzinárodný knižný veľtrh Bibliotéka-Pedagogika. Organizátorom ruského stánku na veľtrhu bol Inštitút prekladu (Moskva) s podporou Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku a Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave

Záber z knižného veľtrhu

Tento rok navštívili Slovensko známi detskí spisovatelia Alexandra Litvinová, Andrej Žvalevský a Jevgenija Pasternak. Popri účasti na knižnom veľtrhu sa zúčastnili besied so školákmi z Bratislavy, Banskej Bystrice, Vrábľov, so študentmi ruského jazyka Filozofickej fakulty Univerzity Komenského a zástupcami Zväzu spisovateľov Slovenska. Počas trvania veľtrhu sa ruskí autori a organizátori výstavy stretli aj so slovenskými spisovateľmi, prekladateľmi a vydavateľmi.
V Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave sa 10. novembra konalo tvorivé stretnutie detských spisovateľov so slovenskými školákmi, učiteľmi a ruskými krajanmi. A. Žvalevský a J. Pasternak, ktorí píšu spolu, porozprávali o svojej tvorbe , o tom aké problémy trápia ich cieľovú skupinu čitateľov a o tom ako vnímajú súčasného tínedžera. A. Litvinová predstavila svoj bestseller Príbeh starého bytu, ktorý ilustrovala ruská ilustrátorka A. Desnickaja. Práve táto kniha dostala v roku 2017 cenu Bratislava Golden Apple Award na prestížnom podujatí Bienále ilustrácií Bratislava.
Stretnutie vyvolalo veľký záujem detí aj dospelých: spisovatelia museli odpovedať na množstvo otázok účastníkov. Všetky sprievodné podujatia ruských účastníkov Medzinárodného knižného veľtrhu v Bratislave nepochybne pomôžu zvýšiť záujem o ruský jazyk a ruskú kultúru.
 
Príspevok Slovensko navštívili známi ruskí detskí spisovatelia, ktorí sa zúčastnili aj na Medzinárodnom knižnom veľtrhu na Inchebe zobrazený najskôr Hlavné správy.