Washington 20. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Aijaz Rahi)
 
V kontexte významných nákupov vojenskej leteckej techniky rôznymi krajinami vyznieva obstaranie amerických stíhačiek F-16 slovenskými Ozbrojenými silami ako obrovská investícia pomerne malého štátu do pomerne zastaralého typu lietadiel, ktorý už ostatné krajiny nahrádzajú novším

Ilustračné foto: Na snímke americká stíhačka F-16

Podľa českého servera Novinky.cz americká spoločnosť Lockheed Martin Corporation sa snaží vyťažiť maximum z jedného zo svojich predajne najúspešnejších lietadiel, stíhačky F-16, ktorá sa už pomaly dostáva na koniec svojej životnosti.
Americký výrobca nedávno predstavil podobu lietadla F-21 odvodeného od F-16. Tento model je určený najmä pre Indiu, ktorá chce nakúpiť nové bojové lietadlá.
Český server objasňuje, že spoločnosť Lockheed Martin v posledných rokoch zaznamenala úspech najmä v súvislosti s podpísaním kontraktov na najmodernejšie bojové lietadlá piatej generácie F-22 Raptor a F-35 Lightning II, pričom to druhé využívajú okrem letectva USAF aj námorníctvo a námorná pechota.
Moderné lietadlá boli nedávno dodané aj ďalším štátom okrem USA – Izraelu, Japonsku a Južnej Kórey. Celkovo sa očakáva, že bude vyrobených cez 3000 kusov týchto amerických lietadiel piatej generácie.
Podľa Američanov pôjde v budúcnosti o hlavné bojové lietadlá NATO. Objednali si ich totiž viaceré európske krajiny, ktoré vo výzbroji nahradia práve F-16.
F-22 a F-35 si však kvôli vysokej cene môžu dovoliť len najbohatšie krajiny a taktiež platia americké normy dovoľujúce dodávky len najbližším spojencom. Z týchto dôvodov v prípade kontraktu s Indiou Lockheed vyvinul model F-21, ktorý je lacnejšou alternatívou k F-35.
India plánuje nakúpiť viac ako 100 bojových lietadiel, pričom doteraz využívala aj techniku ruskej výroby. O kontrakt majú záujem aj francúzski a švédski výrobcovia lietadiel.
Lockheed Martin pôvodne Indii ponúkal najnovšiu variantu typu F-16 – rovnakú ako nedávno obstarala Slovenská republika, no napokon padlo rozhodnutie o ponuke nového typu F-21.
“Predsa len ide o staršie stroje, čo znižovalo ich šance. Koncept odvodeného typu má väčšiu nádej na úspech,” uvádza k americkej ponuke pre Indiu server Novinky.cz.
Odborníci nazerajú na F-16 vzhľadom ku kúpe zo strany Slovenskej republiky aj nasledovne. Ide o extrémne drahú hračku. Ak niečo nedokážeme prevádzkovať plnohodnotne, tak si to nemôžeme kúpiť. Je to podobné, ako keby si niekto pri plate 800 eur kúpil Ferrari, kde len na výmenu pneumatík dá celoročný plat. A potom urobil pár kilometrov za rok, aby “ušetril”.
Prevádzka bojových lietadiel začína byť optimálna niekde pri počtoch vysoko nad 50 lietadiel. Je tu tiež problém priamych prevádzkových nákladov a celkových nákladov.
 
Príspevok Slovensko nakúpilo F-16, ktoré európske krajiny nahrádzajú novšími F-22 a F-35. Američania predstavili pre Indiu nový typ F-21 ako alternatívu nám predaným zastaralým F-16 zobrazený najskôr Hlavné správy.