Praha 7. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Karel Schwarzenberg by mal podstúpiť operáciu srdca. Napriek tomu však v nemocnici prijal reportérov z Denníka N a poskytol im rozhovor

Na snímke Karel Schwarzenberg

Ako jednu z tém redaktorka Renata Kalenská načrtla tému ohľadom ministerstva zahraničných vecí a súčasného ministra zahraničia Tomáša Petříčka. A ukázalo sa, že Schwarzenberg je s Petříčkom veľmi spokojný. “Je to naozaj radosť. Ten človek má od-va-hu! Rozumiete? On pochopil, že minister zahraničia odvahu musí mať, “povedal Schwarzenberg.
Knieža ďalej v rozhovore súhlasil s tým, že po Petříčkovi určite “pôjde” český prezident Miloš Zeman, pretože to bol minister podporovaný Schwarzenbergom. “Nepochybujte o tom, že Zeman si naň už niekde brúsi nože. Zeman ako vždy len čaká na príležitosť. Zeman loví ako šťuka. Je skrytý v rákosí a v správnom okamihu vylezie. Ako šťuky alebo krokodíly. ”
V súvislosti s tým ďalej poznamenal, že by mal premiér Andrej Babiš Petříčkovi poďakovať za to, že sa pozrie do Bieleho domu. “S Petříčkom teraz majú Američania zas nádej, že sa česká zahraničná politika nezkurví úplne,” myslí si Schwarzenberg.
Podľa Schwarzenberga Američanov veľmi nezaujíma to, čo Andrej Babiš robí doma, ale zaujíma ich skôr to, aká je jeho zahraničná politika. “Prosím vás, tí majú v Južnej Amerike alebo v Ázii rôznych partnerov, ktorí tiež nie sú svätí. Samozrejme sú nadšení, keď raz za čas stretnú niekoho výnimočného, ​​ako bol Václav Havel. Inak ale konajú podľa svojich záujmov, “vyhlásil v rozhovore a dodal, že Babiš je podľa neho z celej višegrádskej skupiny” najtriezvejší.”
Podľa kniežaťa je prijatie Andreja Babiša v Bielom dome dôležité najmä preto, že nás “udrží na západnej strane”. “Nebudeme tak podliehať lákadlám tlmočeným prezidentom. Toto bude našu zahraničnú politiku držať v zdravom dištance od Zemana,” stojí si za svojím.
Reč prišla aj na krajiny Vyšehradskej štvorky. V tejto súvislosti Schwarzenberg poznamenal, že najlepší dojem z celej skupiny robí Slovensko. Bola spomenutá napríklad Zuzana Čaputová. Podľa kniežaťa je na Slovensku bojovná občianska spoločnosť, ktorá dokázala zvrhnúť Mečiara a po vražde Jána Kuciaka sa tiež zaslúžila o to “dostať preč Fica a Kaliňáka”.
“Slovensko má strašné problémy. Ale keby sa im teraz podarilo presadiť si prvú prezidentku, tak sú Slováci dlhé míle pred nami. Bude to znamenať, že nás veľmi prekonali vo vývoji demokracie, “myslí si.
Schwarzenberg si myslí, že ak by sa niekto taký, ako je Zuzana Čaputová, objavil aj u nich, potom by to bol “zázrak”. Redaktorke sa ale nepáčilo, že Schwarzenberg českú občiansku spoločnosť neberie príliš vážne, a tak mu pripomenula “tie tisíce ľudí, ktorí protestovali proti politike Andreja Babiša”. Knieža ale poznamenal, že nešlo o žiadne veľké protesty.
Knieža Karel Schwarzenberg je český politik, ktorý dvakrát zastával funkciu ministra zahraničných vecí Českej republiky. Je jedným zo zakladateľov strany TOP 09.
 
Príspevok Slovensko má teraz strašné problémy, tvrdí Schwarzenberg. “Ale keď si zvolia Čaputovú, budú na míle pred nami” zobrazený najskôr Hlavné správy.