Nitra 22. augusta 2019 ((HSP/SITA/TASR/Foto:TASR-Michal Svítok)

Slovensko má dostatok rozlohy a kvalitnej poľnohospodárskej pôdy, aby pri správnej pomoci farmárom cez rôzne opatrenia nemuselo dovážať ani kilogram niektorých komodít. Konštatoval to vo štvrtok pri otvorení medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex v Nitre premiér Peter Pellegrini. Zároveň dodal, že krajinu pre dosiahnutie tohto cieľa, čaká ešte veľa práce

Na snímke Peter Pellegrini

„Na to, aby bolo Slovensko sebestačné v niektorých potravinových odvetviach, potrebujeme ešte veľa práce a času. Som však rád, že z úst poľnohospodárov a potravinárov počujem pozitívne ohlasy na to, čo vláda pre sektor robí. Slovenskí farmári sa chcú postarať o to, aby Slováci jedli kvalitné, zdravé a bezpečné potraviny,“ uviedol Pellegrini.

Premiér ocenil výsledky prieskumov, ktoré poukazujú na to, že Slováci si čoraz viac všímajú pôvod potravín a chcú na pultoch obchodov slovenské výrobky.

„Veľmi ma teší, že sa dostáva do popredia väčšie povedomie Slovákov o kvalite potravín a stúpa záujem o slovenské potraviny. Slováci chcú domáce potraviny, najlepšie čo možno z najbližšieho regiónu. Chcú poznať samotného výrobcu, prípadne chovateľa,“ pokračoval Pellegrini.

Agrokomplex je podľa premiéra sviatkom pre všetkých slovenských poľnohospodárov

„Okrem toho, že tu oceňujeme ich prácu, si však musíme povedať aj to, čomu všetkému čelí a bude čeliť náš agrosektor. Chceme ozrejmiť, aké opatrenia už vláda pre tento sektor pripravila, aké sa pripravujú a musia pripraviť. Slovensko, rovnako ako iné krajiny, čelí výrazným klimatickým zmenám, ktoré sa prejavujú v extrémnom suchu či nedostatku vlahy. To sú všetko veci, na ktoré sa musí agrosektor pripraviť. Po zelenej nafte sa v agrosektore pripravujú ďalšie opatrenia, medzi ktoré patrí napríklad rozsiahla rekonštrukcia zavlažovacích systémov,“ povedal premiér.

Kontroly kvality potravín budú pokračovať 

Otázke kvality a pôvodu potravín venuje vláda mimoriadnu pozornosť a výsledkom je rastúci záujem slovenských spotrebiteľov o túto problematiku,“ skonštatoval  premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Veľká časť podnetov na prešetrenie porušenia kvality a bezpečnosti potravín prišla podľa jeho slov práve od samotných spotrebiteľov.

V prvom polroku tohto roka vykonali inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy 30.000 úradných kontrol potravín a odhalili viaceré pochybenia.

„Najčastejšie porušenia sa týkali zanedbanej hygieny, kontaminácie potravín, chýb v označovaní či potravín po dátume spotreby,“ uviedol premiér. V rámci ochrany spotrebiteľa sa podľa Pellegriniho aj v nasledujúcich mesiacoch nevyhnú kontrolám prvovýrobcovia, distribútori, baliarne, veľkoobchodné sklady, hypermarkety, supermarkety, malé predajne, trhoviská aj internetové predajne.

Nový program podpory rozvoja a modernizácia skladov ovocia a zeleniny

Ďalším cieľom vlády je dosiahnuť, aby slovenskí spotrebitelia mali k dispozícii na Slovensku vypestovanú zeleninu a ovocie po čo najdlhšiu časť roka.

„Práve na to je zameraný nový program, podpora rozvoja a modernizácia skladov ovocia a zeleniny, ktorá by mohla zabezpečiť stabilnejšie dodávky počas celého roka,“ skonštatoval Pellegrini.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj