Bratislava 2. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Slovensko má dobré obranné štíty v kyberpriestore. Svedčí o tom aj druhé miesto na medzinárodnom kybernetickom cvičení CyberEx 2017, ktorého sa zúčastnilo 65 zoskupení z celého sveta. Informovala o tom dnes hovorkyňa Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) Lucia Maková
Ilustračné foto

Cvičenie CyberEx, ktorého organizátorom bol tentoraz španielsky Národný inštitút pre kybernetickú bezpečnosť a Organizácia amerických štátov, malo tento rok rekordnú účasť. Zúčastnili sa ho bezpečnostné tímy rôznych štátov, komerčných spoločností a firiem poskytujúcich bezpečnostné služby, ako aj akademickej obce z 24 krajín Európy, Ázie, Severnej a Južnej Ameriky.
Slovenskú republiku reprezentoval päťčlenný tím zložený zo zástupcov Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), NASES a antivírusovej firmy Eset. Cieľom cvičenia bolo preveriť schopnosti účastníkov analyzovať kybernetické útoky a reagovať na ne.
„Výsledky cvičenia dokazujú, že kľúčové štátne organizácie v oblasti kybernetickej bezpečnosti NBÚ a NASES so súkromným sektorom spolupracujú dobre a v rámci svetového porovnania ukazujú trvalo špičkové schopnosti,“ uviedol generálny riaditeľ NASES Norbert Molnár. Okrem preukázania výborných schopností Slovákov cvičenie oceňuje aj ako jednu z najlepších foriem, ako sa učiť predchádzať komplikovaným situáciám.
Cvičenie prebiehalo online a bol naň vyhradený osemhodinový limit. Celkovo sa riešilo 17 úloh, ktoré na seba nadväzovali. Išlo o oblasti analýzy kódu, binárnych súborov, kryptografie, forenzie a iné. Úlohy mali rôznu náročnosť a boli ocenené rozličnými bodovými hodnotami. Bez vyriešenia predchádzajúcej úlohy nebolo možné postúpiť k riešeniu ďalších. Slovenský tím bol jedným z troch, ktorým sa podarilo vyriešiť všetkých 17 úloh.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.