Bratislava 16. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR- Martin Baumann)
 
Želanie šéfa Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) Zdenka Kríža sa naplnilo. Už po žrebe II. fázy stolnotenisovej kvalifikácie ME družstiev, v ktorej budú účinkovať aj ženy SR (muži postúpili na šampionát už z I. fázy), sa vyjadril, že sa zväz bude uchádzať o pridelenie organizácie turnaja

Ilustračné foto

V uplynulých dňoch prišla zo sídla Európskej stolnotenisovej únie (ETTU) v Luxemburgu pozitívna správa, že exekutíva schválila za usporiadateľa Slovensko, ktorého súpermi v boji o jedno z dvoch postupových priečok v 4. skupine budú Švajčiarsko a Grécko. Hrať by sa malo v Národnom stolnotenisovom centre v Bratislave, termín je určený na 18. a 19. mája 2019.
“Kvalifikácia sa takmer určite bude hrať v Bratislave. Myslím si, že ženy majú reálnu šancu postúpiť medzi najlepšiu ‘dvadsaťštvorku’ štartujúcu na ME, a to za predpokladu, že nastúpime v najsilnejšej zostave s Barborou Balážovou, Evou Ódorovou a Tatianou Kukuľkovou,” uviedol pre agentúru SITA predseda SSTZ Zdenko Kríž.
Slovenské stolné tenistky sa stali víťazkami 5. skupiny v rámci B-kategórie (druhá najvyššia) úvodnej fázy kvalifikácie družstiev o postup na majstrovstvá Európy 2019 vo francúzskom Nantes, keď odsunuli za seba hráčky Belgicka a Bosny a Hercegoviny.
V druhej fáze kvalifikácie postúpia z každej z piatich skupín v oboch kategóriách na ME prvé dva tímy (10 mužských a 10 ženských) a pridajú sa k štrnástke už istých účastníkov.
 
Prehľad skupín II. fázy kvalifikácie o postup na stolnotenisové ME družstiev 2019 (z každej skupiny postúpia prví dvaja):
 
MUŽI
1. skupina (Bukurešť/Rum.): Rumunsko, Srbsko, Litva
2. skupina (Roskilde/Dán.): Dánsko, Holandsko, Švajčiarsko
3. skupina (Tallinn/Est.): Ukrajina, Taliansko, Anglicko, Estónsko
4. skupina (Havlíčkův Brod alebo Havířov/ČR): Maďarsko, Česko, Izrael, Írsko
5. skupina (Helsinki/Fín.): Turecko, Luxembursko, Fínsko, Bulharsko
 
ŽENY
1. skupina (?): Rusko, Turecko, Litva
2. skupina (?): Španielsko, Anglicko, Belgicko
3. skupina (Belehrad/Srb.): Taliansko, Srbsko, Estónsko
4. skupina (Bratislava/SR): Švajčiarsko, Slovensko, Grécko
5. skupina (Plovdiv/Bul.): Slovinsko, Azerbajdžan, Bulharsko,
 
Prehľad doteraz kvalifikovaných tímov na septembrové ME družstiev vo francúzskom Nantes 2019:
MUŽI
Francúzsko (organizátor), Nemecko (obhajca)
postupujúci z kvalifikácie: Rakúsko, Portugalsko, Slovinsko, Belgicko, Švédsko, Španielsko, Poľsko, Chorvátsko, Bielorusko, Slovensko, Grécko, Rusko
 
ŽENY
Francúzsko (organizátor), Rumunsko (obhajca)
postupujúci z kvalifikácie: Nemecko, Luxembursko, Holandsko, Chorvátsko, Švédsko, Bielorusko, Maďarsko, Česko, Portugalsko, Rakúsko, Ukrajina, Poľsko
 
Príspevok Slovensko hostiteľom kvalifikačného turnaja žien v boji o ME zobrazený najskôr Hlavné správy.