Moskva 11. októbra 2018 (HSP/TASS/Foto:Wikimedia)
 
Portál Tass.ru prináša informácie, o ktorých mlčí slovenský mainstream. Ide o to, že delegácia slovenskej spoločnosti LOTN navštívila Moskvu z dôvodu rokovaní s predstaviteľmi spoločnosti AO Verteloty Rossii (AO Vrtuľníky Ruska)

Ilustračné foto: Vrtuľník Mi-17V5

Ide o kontrakt na opravu ruských vojensko-transportných vrtuľníkov Mi-17B-5, ktoré používa ministerstvo obrany Afganistanu. O návšteve slovenskej delegácie v Moskve informoval v utorok Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí SR, ten sa stretol so Sergejom Lavrovom, ruským ministrom zahraničných vecí.
“Existujú otázky súvisiace s licenčnými právami na opravu ruských vrtuľníkov a existujú niektoré názory, v ktorých sa s ruskou stranou nezhodneme. Je však veľmi dôležité, aby sme tieto problémy vyriešili,” tvrdí slovenský minister Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí SR potvrdil, že delegácia spoločnosti LOTN z Trenčína v Moskve rokovala s ruskými partnermi. Lajčák dúfa, že Slováci a Rusi nájdu riešenie, pretože ide o dobrý projekt a takisto verí, že by problematika opravy ruských vrtuľníkov mohla narušiť rusko-slovenské vzájomné vzťahy.
USA nakúpili ruské vrtuľníky Mi-17B-5 pre afgánsku armádu v roku 2011. V roku 2014 Washington odstúpil od vzťahov s Rosoboronexportom, ktorý mal vykonávať opravy vrtuľníkov, dôvodom bolo zhoršenie vzťahu s Moskvou. V roku 2016 vyhrala slovenská spoločnosť LOTN ponuku NATO na opravu týchto vrtuľníkov. Ruská spoločnosť AO Verteloty Rosii však namietala, že LOTN nemá právo vykonávať zásadnú rekonštrukciu vrtuľníka MI-17V-5 a odmieta zodpovednosť za bezpečnú prevádzku vrtuľníkov, ktoré boli neoprávnene opravované na Slovensku.
Vrtuľník Mi-17V-5 je poslednou modifikáciou modelu Mi-17. Vrtuľník je určený na prepravu nákladu a výsadkárov. Patrí k najspoľahlivejším nákladným vrtuľníkom na svete.
 
Vrtuľník M-17V-5

 
Príspevok Slovensko dúfa, že vyrieši spor o oprave ruských vrtuľníkov z Afganistanu zobrazený najskôr Hlavné správy.