Bratislava 21. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Vojenskí policajti by mali pôsobiť na nemeckej lodi v rámci zásahového tímu

Slovenskí vojenskí policajti by mali od augusta pôsobiť vo vojenskej operácii EUNAVFOR MED Sophia v Stredozemnom mori. Slovensko sem plánuje poslať do desať vojenských policajtov, ktorí budú pôsobiť v dvoch rotáciách po šesť mesiacov. Vyplýva to z návrhu na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Ilustračné foto

Vojenskí policajti by mali pôsobiť na nemeckej lodi v rámci zásahového tímu. Ich úlohou bude spolu s ďalšími kolegami kontrolovať plavidlá v Stredozemnom mori. Ako informujú OS SR na svojej webovej stránke, v súčasnosti prebieha tréning vojenských policajtov v Nemecku, kde ich čaká spolu deväťtýždňový výcvik v stredisku Eckenforde. Okrem iného tu nacvičujú boj v zastavených oblastiach a zoznamujú sa i s problematiku medzinárodného práva, napríklad ako vstupovať na cudzie plavidlo v medzinárodných vodách.

Európska únia spustila operáciu v roku 2015. Jej cieľom je hliadkovať v medzinárodných vodách pri líbyjskom pobreží a zadržiavať osoby podozrivé z prevádzania migrantov do Európy. Operácia má tak prispieť k rozloženiu prevádzačských sietí.

 

Príspevok Slovensko chce poslať vojenských policajtov do Stredozemného mora zobrazený najskôr Hlavné správy.