Bratislava 14. decembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)

Bez vetra sa ani lístok nepohne. V médiách sa objavila informácia o pripravenosti SR na možné krízové situácie v prípade prerušenia alebo obmedzenia dodávok plynu cez Ukrajinu. Možno si Slováci pamätajú plynovú krízu v roku 2009. Išlo o zastavenie dodávok zemného plynu z Ruska na Slovensko cez plynovodnú sieť Ukrajiny, ktoré trvalo asi dva týždne

Ilustračné foto

Problémy so zásobovaním boli spôsobené obchodným sporom medzi Moskvou a Kyjevom ohľadne cien plynu. Občas sa objavujú informácie o možných problémoch s dodávkami plynu pre nespoľahlivosť ukrajinského tranzitného partnera, či už z dôvodu jeho platobnej alebo technickej nedisciplinovanosti.

To, že technologická údržba plynovodu na ukrajinskej strane kríva na obe nohy, sa už dávno vie. Ak sa to toho započíta politická nestabilita na Ukrajine, sú pochybnosti  o pravidelnosti dodávok logické. Nemožno ignorovať aj neprezieravé politické správanie SR v časoch politických prevratov a vojny na Ukrajine.

Pravidelné dodávky zemného plynu má SR dohodnuté na základe dlhodobého kontraktu s ruskou spoločnosťou Gazprom Export do roku 2029. Strategická situácia v oblasti infraštruktúry plynovodnej sústavy v Európe sa od čias poslednej krízy s dodávkami zmenila k lepšiemu. Je otázkou ako sa zmenila strategická slovenská politika vo vzťahu k Rusku, keďže bude treba v dostatočnom predstihu rokovať o novom kontrakte výhodnom pre obe strany.

Minister Žiga, ktorý má na pondelok naplánované stretnutie so zainteresovanými subjektmi, na ktorom chce rokovať o možnej plynovej kríze, povedal, že: „koncom roka expiruje kontrakt medzi Ruskom a Ukrajinou. Nevyzerá to, že sa tie rokovania pohli k tomu, aby boli úspešne uzavreté. V tejto chvíli to vnímam tak, že sme skôr bližšie k plynovej kríze. To znamená, že Rusi zastavia plyn cez Ukrajinu a my budeme musieť použiť všetky opatrenia, na ktorých sme desať rokov pracovali.“ Ktovie, ako dopadnú rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou.

Aké má SR reálne zásoby plynu? Má SR dostatočné zásoby plynu v prípade vypuknutia reálnej krízy? Podľa ministerstva sa SR sa môže spoľahnúť najmä na zásoby plynu v tzv. podzemných zásobníkoch, ktorých celková kapacita je 4,66 miliardy metrov kubických, avšak ministerstvo neuviedlo, koľko plynu reálne obsahujú.

Podľa hovorcu Stana z ministerstva hospodárstva SR je pripravená na problémy s dodávkami plynu  pre odberateľov na Slovensku: „Sieť dodávok plynu je diverzifikovaná, pričom vieme dovážať plyn aj inými trasami, respektíve z iných častí Európy.“ Energetická bezpečnosť je teda podľa ministerstva hospodárstva, ak ide o možnú krízovú situáciu, oveľa lepšia ako pred desiatimi rokmi.

Bolo postavených viacero nových plynovodov so susednými krajinami, ktoré pred dekádou ešte neexistovali. Reverzný tok plynu môže Slovensko z ČR (67 miliónov metrov kubických) a z Rakúska (23 miliónov). Plynovod medzi Slovenskom a Maďarskom by sa mohlo na Slovensko dopraviť 5 päť miliónov. Je jasné, že ak by sa museli využiť tieto možnosti, tak plyn nebude v tej istej cene. Opäť sa potvrdzuje, že vojnové konflikty sú tým najneľudskejším riešením a vlastne nie sú riešením. Iba šialenci požadujú tento spôsob „riešenia“.

René Balák

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj