Bratislava 25. marca 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR – Martin Baumann)

 

Priemerná nákupná cena mlieka dosiahla vo februári tohto roku úroveň 29,52 eurocenta za kilogram, čo je v porovnaní s januárom 2017 navýšenie o 0,37 eurocenta za kilogram. Vývoj cien mlieka v ostatných štátoch EÚ je však dynamickejší

Ilustračné foto

Nepriaznivá situácia na domácom trhu s mliekom aj napriek zvyšovaniu nákupných cien naďalej pretrváva. Zástupcovia farmárov sú z dlhotrvajúcej situácie znepokojení. “Evidujeme, že od augusta minulého roka sa nákupné ceny mlieka mierne zvyšujú. Ale vzhľadom na vývoj európskych nákupných cien, ako aj na pokles dodávok mlieka na Slovensku, sme očakávali rýchlejšie tempo ich rastu. Nárast nákupnej ceny mlieka v objeme 6 eurocentov na kilogram za obdobie 8 mesiacov nezodpovedá našim očakávaniam,” uviedla riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Margita Štefániková.

Prvovýrobcovia dostali za kilogram surového mlieka viac ako 30 eurocentov naposledy v januári 2015. Nákupné ceny sa tak držia pod touto pomyselnou hranicou už viac ako dva roky. “Neboli naplnené ani predbežné odhady z októbra minulého roka, kedy bol predpoklad nárastu nákupných cien nad hranicu 30 eurocentov do konca roka 2016. Túto hranicu však nedosiahla ani tohtoročná februárová cena, tá bola na úrovni len 29,52 eurocenta za kilogram mlieka,” poznamenal predseda SZPM Alexander Pastorek.

Uplynulý rok bol pre farmárov mimoriadne náročný. Ceny mlieka oscilovali medzi 23 až 28 eurocentmi za kilogram mlieka, pričom v júli 2016 klesli na minimum. Spracovatelia vtedy nakupovali surové kravské mlieko za 23,12 eurocenta. Išlo o najnižšie nákupné ceny za posledných sedem rokov. Nepriaznivá situácia mala za následok aj pokles produkcie mlieka. Spracovatelia nakúpili vo februári 2017 od prvovýrobcov o 4227 ton mlieka menej ako v januári 2017. V medziročnom porovnaní sa vo februári 2017 znížil nákup surového kravského mlieka o 6,8 %. “Za minulý rok sme zaznamenali najvyšší výpadok dodávok mlieka zo všetkých krajín EÚ. Pokles dodávok mlieka predstavuje až 42 miliónov kilogramov, čo zodpovedá 5 % ročnej produkcie mlieka na Slovensku,” dodala Štefániková.

 

Príspevok Slovenskí prvovýrobcovia očakávajú vyššie nákupné ceny mlieka zobrazený najskôr Hlavné správy.