Bratislava 27. júna 2019 (HSP/Foto:MPRV SR)

Slovenský agrosektor bude investovať do bieloruského poľnohospodárstva. O akvizícii viacerých bieloruských fariem Slovenským farmárskym družstvom dnes informovali Gabriela Matečná (SNS), vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Daniel J. Kratky, zakladateľ Slovenského farmárskeho družstva. Igor Alexandrovič Leščeňa, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Bieloruskej republiky v SR informoval o rozvoji poľnohospodárstva v Bielorusku, dvojstrannej spolupráci a záujme jeho krajiny pritiahnuť investície do agrosektora 

Snímka z rokovania

„Nekompetentnosť niektorých komentujúcich, či členov opozície v oblasti obchodnej diplomacie, ktorí kritizovali historickú návštevu predsedu NR SR Andreja Danka v Bielorusku je zarážajúca. Práve vďaka nej dnes môžeme oznámiť významnú akvizíciu slovenských poľnohospodárov v bieloruskom agrosektore. Skúsenosti Slovenska i našich špičkových odborníkov z agrosektora, budú pre bieloruské poľnohospodárstvo cennou a užitočnou pomocou. Zároveň sa tým zvýši konkurencieschopnosť slovenského agrosektora v celoeurópskom meradle,“ povedala Gabriela Matečná.

„Náš holding podpísal dve memorandá s bieloruskými guberniami Grodnenskou a Brestskou, kde sme získali exkluzívnu investičnú príležitosť týkajúcu sa podnikov hospodáriacich na takmer 100 000 hektároch. Našich partnerov zaujímajú naše skúsenosti s procesom transformácie agrosektora a s tým súvisiacim prechodom k vyššej efektivite agropodnikov. Prijímame s potešením, že o túto našu skúsenosť prejavili naši partneri z Bieloruska záujem. Vznik holdingu Slovenského farmárskeho družstva bol totiž logickým vyústením pozitívnych zmien, ktoré v sektore na Slovensku začali pred 28 rokmi,“ vysvetlil Daniel J. Kratky, zakladateľ Slovenského farmárskeho družstva (SFD), ktorý bude investíciu realizovať. SFD združuje poľnohospodárske podniky po celom Slovensku. Hospodári na približne 30 000 ha pôdy v rôznych podmienkach od trnavskej tabule, cez krupinskú planinu, až po ekologické liptovské pasienky pričom zamestnáva takmer 1 000 pracovníkov.

Snímka z rokovania

Bielorusko vyrába zhruba 1% svetových objemov mlieka a v exporte mliečnych výrobkov dosahuje okolo 6%. Podľa údajov Medzinárodnej mliekarenskej federácie z roku 2017  obsadilo Bielorusko 4. miesto vo svete v exporte syrov po EÚ, Novom Zélande a USA. Bielorusko je jedným z troch najväčších exportérov masla popri Novom Zélande a EÚ. V exporte suchého odtučneného mlieka stabilne obsadzuje piatu priečku vo svete. „Sme hrdí na vysokú kvalitu našich mliečnych výrobkov. Sme však otvorení spolupráci a máme záujem o investície a nové technológie zo Slovenska. Chcem potvrdiť, že návšteva pána predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka obsahovala významné ekonomické prvky. A poľnohospodárstvo bolo vyhodnotené ako jedna z nádejných oblastí pre spoluprácu,“ povedal Igor Alexandrovič Leščeňa.

Ministerka Gabriela Matečná taktiež uviedla, že sa stretáva aj s otázkou – načo majú slovenskí poľnohospodári a potravinári expandovať do zahraničia. Ekonomika výroby vo väčších množstvách je však podľa nej kľúčom k efektivite a konkurencieschopnosti našich prvovýrobcov i potravinárov. Prináša totiž výhodu nasadenia precízneho poľnohospodárstva, čiže najmodernejších dostupných technológií. Práve ich využívanie na veľkých plochách je cestou k udržateľnej a ekologickej poľnohospodárskej výrobe.

„Ak chceme, aby boli naši poľnohospodári konkurencieschopní a braní rovnocenne ako poľnohospodári zo západných krajín EÚ, nesmieme ich nechať sedieť za humnom. Len spoznávaním sveta a konkurencie sa dokážu presadiť kvalitou, cenami i objemami dodávok. Práve príliš malé objemy vyrábaných potravín pritom označujú reťazce za jeden z dôvodov, prečo nevedia zaradiť slovenských výrobcov na svoje pulty,“ uzavrela.

Redakciu informoval Daniel Hrežík z Minitserstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj