Bratislava 10. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Nariman El-Mofty)

Počas Kvetnej nedele sa odohrali hneď dva útoky na kresťanov, ktorí žijú v Egypte. Za útokmi stál Islamský štát. Na tieto útoky zareagovali aj slovenskí politici, ktorí ich razantne odsúdili.

Na snímke je krv na laviciach v koptskom Kostole sv. Juraja v egyptskom meste Tanta po samovražednom teroristickom útoku v nedeľu 9. apríla 2017

Prvý útok sa odohral v nedeľu dopoludnia. V kostole približne 60 kilometrov od Káhiry vybuchla nálož, ktorá sa vyžiadala najmenej 25 ľudských životov, ďalších takmer 60 kresťanov bolo zranených. Druhá nálož vybuchla pred kostolom v meste Alexandria. Písali sme o tom v tomto článku.

K týmto teroristickým útokom sa vyjadrili aj slovenskí politici. Prezident Andrej Kiska ešte počas nedele poslal sústrastný telegram egyptskej hlave štátu.

V telegrame okrem iného píše: „Podlé útoky počas sviatku Kvetnej nedele svedčia o absolútnom pohŕdaní ľudským životom páchateľmi. V mene svojom, ako aj v mene občanov Slovenskej republiky vyjadrujem úprimnú sústrasť vám a trpiacim rodinám obetí. Zdieľame smútok tých, ktorí stratili svojich blízkych. V tejto ťažkej chvíli vás uisťujem o podpore Slovenska v boji proti všetkým formám terorizmu,“ napísal Kiska. Celý znenie telegramu si môžte prečítať –TU–.

”Útoky Islamského štátu počas omše na Kvetnú nedeľu sú nepochopiteľné a smutné bez ohľadu na miesto, hranice, či štát,” odsúdil tieto útoky predseda parlamentu Andrej Danko.

K útokom sa vyjadril aj líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, ten okrem iného pripomenul, že jeho kolega Milan Krajniak sa snažil presadiť zákaz výstavby mešít na Slovensku, no namiesto schválenia museli počúvať, aký je islam mierumilovný.

Na útoky zareagovala aj Ministerka spravodlivosti, podpredsedníčka vlády SR Lucia Žitňanská.

”Teroristické útoky na kresťanské kostoly v Egypte, navyše v čase kvetnej nedele, sú zbabelým a ničím neospravedlniteľným činom fanatikov. Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým,” uviedla ministerka spravodlivosti vo svojom stanovisku. 

Kresťania sú najviac prenasledovanou skupinou na svete, podotkol europoslanec Branislav Škripek.

Samuel Poništ