Bratislava 24. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Minister Plavčan nakupuje darčeky na poslednú chvíľku

Minister školstva Peter Plavčan zvyčajne nakupuje darčeky až na poslednú chvíľu, na Štedrý deň dopoludnia. „Využívam to, že niektoré obchodné domy sú otvorené do 12.00 h, žiaľ, vždy mi to vyjde na poslednú chvíľu,“ uviedol pre TASR Plavčan.

Na snímke minister školstva Peter PlavčanNa snímke minister školstva Peter Plavčan

Vianočné sviatky prežíva v kruhu rodiny. Ako uviedol, tento čas je pre neho časom oddychu a návštev príbuzných a známych. V rodine pritom nepestujú špeciálne zvyky. Štedrá večera pozostáva z oblátok, jablka, kapustnice, zemiakového šalátu a ryby. “Snažím sa to veľmi rýchlo zjesť, pretože sa teším na darčeky pod stromčekom,” dodal.

Bugár trávi Vianoce tradične, s rodinou a oddychom

Stavanie vianočného stromčeka, ryba, víno a sladkosti na večeru, darčeky a návšteva kostola. Takto vyzerá Štedrý deň u predsedu Mosta-Híd a podpredsedu Národnej rady SR Bélu Bugára. Na Vianoce si chce šéf koaličnej strany oddýchnuť a tak je rád, že cez sviatky bude mať pokoj od práce a médií.

“My už máme systém, nejdeme nikde do zahraničia, chodíme k rodine. Potrebujem si cez Vianoce poriadne oddýchnuť. Tradície dodržiavam vždy – 24. doobeda stromček, to musí byť, poobede máme skoršiu večeru, rybu, víno, sladkosti, prídu príbuzní, trochu si zaspievame a potom rozbaľujeme darčeky,” opísal Bugár.

Keďže je veriaci, nevynecháva ani návštevu kostola. “Vianoce sú cirkevné sviatky, a keďže som veriaci, chodím do kostola,” povedal. Sviatky využije aj na návštevu rodiny.

Hlina pestuje doma oravské Vianoce, o kapra sa stará sám

Vianoce s tradíciami ako na rodnej Orave. Tak ich už roky slávi predseda KDH Alojz Hlina s rodinou. “V tom som ultrakonzervatívny. Trávim Vianoce tak, ako sa na Orave majú Vianoce tráviť. Takže u nás máme oravské Vianoce,” povedal pre TASR Hlina.

Doma teda nechýbajú rôzne tradície, štedrá večera, darčeky a neodmysliteľnou súčasťou je polnočná svätá omša. Na štedrovečernom stole nesmie chýbať kapor. V minulosti Hlinovci experimentovali, ale keďže sa im to nevyplatilo, vrátili sa k živému kaprovi, o ktorého sa postará šéf KDH.

“V tom som mal výkyvy a teraz som sa vrátil k chlapskej vianočnej úlohe. Raz nám totiž bolo po večeri zle a javilo sa, že to mohli byť v obchode kúpené kaprie filety. Tak staviam na to, že oči vidia a keď zabijete kapra vy, tak je vysoký predpoklad, že je čerstvý,” opísal Hlina.

Minister Drucker sa cez Vianoce mení na šéfkuchára, varí aj Sólymos

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker trávi vianočné sviatky v kruhu širšej rodiny. Štedrovečerné menu síce pripravuje on, ale na kuchárske umenie manželky nedá dopustiť.

“Šalát musí byť, kapor musí byť, oblátky, my máme ešte pupáky, to je taký štandard u nás,” priblížil sviatočné menu u Druckerovcov. Pri stole nemôžu chýbať ani starí rodičia. “Som tak vyrastal. Detstvo som trávil u starej mamy a počas zimy, nielen počas Vianoc, bývala ona u nás.”

Cez sviatky je kuchárom aj minister životného prostredia László Sólymos. Už v predvečer Štedrého dňa pripravuje spolu s bratom a susedom halászlé, ktoré sa potom podávajú v rámci štedrovečerného menu. “Vždy trávime Vianoce v rodinnom kruhu a doma,” uviedol s tým, že sa s bratom v ich príprave striedajú. Tento rok vyšiel rad na jeho rodinu, tak sa podľa svojich slov nevyhne ani upratovaniu.