Banská Bystrica 20.februára 2017 (HSP/Foto: Gabriela Ganzová)

Zimný šport je špecificky hlavne pod Vysokými Tatrami. Medzi tie najpopulárnejšie kolektívne športy patrí ľadový hokej, ktorý má v Poprade už vyše 80-ročnú bohatú históriu. Po Spenglerovom pohári vo švajčiarskom Davose má popradský „Tatranský pohár“ druhú najdlhšiu životnosť v hokejovej Európe. Aj keď nejde o hviezdne obsadenie mužstiev tradícia je zachovaná každým rokom a dôležité je že sa nevytratil z hokejovej mapy.

Vladimír Snášel má hokejovú kariéru medzinárodného rozhodcu pred sebou, pretože má iba 30 rokov a k tomu aj potrebnú dlhoročnú rozhodcovskú prax, ktorá však mnohým rozhodcom chýba.

Ďalšou osobitnou kapitolou je aj dlhoročná činnosť vysoko kvalitných hokejových rozhodcov z Popradu a jeho blízkeho okolia v najvyšších hokejových súťažiach, ktoré siahajú ešte do čias Československa, kedy dlhé roky úspešne fungovala dvojica čiarových rozhodcov Ján MACHO a František MARTINKO dnes už 81-ročný.  Okrem toho vo Federálnej hokejovej lige v 80 až 90 tých rokoch minulého storočia patril k československej hokejovej špičke medzi hlavnými rozhodcami Anton DANKO z Popradu, ktorý neskôr po skončení aktívnej činnosti pôsobil ako primátor mesta Poprad 12 rokov a taktiež vykonával aj funkciu prezidenta popradského hokejového klubu HC ŠKP Poprad. Potom ako Poprad nešťastne podľahol v sezóne 2005/2006 hokejistom zo Žiliny skončila jeho dobrovoľná činnosť v prospech popradského ľadového hokeja a z diania popradského hokeja sa vytratil celkom…

Vráťme sa však ďalej k myšlienke propagácie hokejových rozhodcov, ktorí ďalej v Poprade vyrastali a rastú ďalej aj teraz pri horšej ekonomickej situácii na Slovensku. Ďalšími pokračovateľmi vysokého štandardu výkonnosti rozhodcov bola ďalšia dvojica vekovo mladších rozhodcov Vladimír MARTINKO (roč.narodenia 1963)  a Jaroslav MARUŠIN (roč.narodenia 1959), ktorí to najskôr skúsili vo dvojici ako čiaroví rozhodcovia, ale neskôr sa presadili aj ako hlavní rozhodcovia či už v Slovenskej hokejovej lige, ale tiež v spomínanej dvojici na čiare vo Federálnej hokejovej lige. Potom ako znova začali fungovať samostatne SZĽH a Český hokejový zväz obaja pôsobili vo funkcii hlavných rozhodcov a v súčasnosti ich môžeme registrovať obidvoch  ako  video rozhodcov v hokejovej Tipsort lige.

Poslednou kapitolou je súčasnosť, kedy aj dnes má okres Poprad v najvyššej hokejovej súťaži dvoch špičkových rozhodcov Jozef KUBUŠ  z Vysokých Tatier, ktorý už nechýbal na poslednom svetovom šampionáte A kategórie pred rokom, dvomi a tohto roku na jeho prelome si úspešne počínal aj na MS 20-roční v Kanade. Jeho skvelé výsledky na tomto mládežníckom svetovom šampionáte za veľkou mlákou by mali byť aj zároveň delegačkou na blížiace sa MS 2017 (Kolín nad Rýnom – Nemecko, Paríž – Francúzsko) v termíne 5. – 21.5.2017.   Posledným  mohykánom s píšťalkou je Vladimír SNÁŠEL z Popradu, ktorý nedávno úspešne pôsobil na nedávnej XXVIII. SZU v Kazachstane v úlohe hlavného rozhodcu spolu s Tomášom REGECOM (Sp.Nová Ves) s čiarovým rozhodcom a observerom Petrom ORSZÁGOM z Košíc.

V týchto dňoch sa naplno opäť rozbehla najvyššia hokejová súťaž Tipsport liga sme Vladimíra SNÁŠELA z Popradu oslovili a opýtali sme sa ho ako sa mu účinkovanie na svetovej zimnej univerziáde 2017 vydarilo, na čo zareagoval a pohotovo aj ihneď odpovedal : „Kedže v októbri 2016 som už pôsobil ako hlavný rozhodca v 2.kole Kontinentálneho pohára v španielskej Jace, tak som nemal nejakú trému ako nováčik s píšťalkou. Prvý zápas som mal hneď USA – Kanada (úroveň neskutočne vysoká, takže veľmi dobré spomienky). Celkom som rozhodoval až osem stretnutí. Nakoniec som mal ešte zápas o bronz Česko – Kanada.“

Patríte ako 30-ročný  k tým mladým perspektívnym rozhodcom takže, čo by ste ešte chcel v ľadovom hokeji ako rozhodca dosiahnuť ?

Hlavné je vždy zdravie a pokiaľ toto bude slúžiť pôjdem od sezóny na sezónu a výsledky sa musia neskôr  dostaviť samé. V tomto roku je to už moja 15-stá sezóna, z ktorej sú tri posledné v úlohe hlavného rozhodcu. Predtým som 12 sezón pôsobil ako čiarový rozhodca.

Záverom je potrebné povedať, že tak Jozef KUBUŠ, ale aj Vladimír SNÁŠEL patria v súčasnosti k slovenskej rozhodcovskej špičke a do ďalšej rozhodcovskej činnosti im poprajme veľa úspechov nielen na ľadovej ploche, ale aj mimo nej.

Jozef  Cvajniga