Krásno nad Kysucou 14. septembra 2018 (HSP/Foto: SAB)
 
Slovenskí bandyhokejisti dosiahli nový významný úspech. Vyhrali Majstrostvá Európy v rinkbandy 2018 a skončili druhí na International rinkbandy tournament 2018. Na oboch turnajoch ich súpermi boli silné reprezentačné mužstva a skúsené klubové tímy. Záver sezóny 2017 – 2018 bol veľmi úspešný pre slovenských bandyhokejistov.  

Na snímke slovenskí tím

Prvý deň dvojdňového turnaja sa hrali stretnutia Majstrovstiev Európy v rinkbandy 2018 a zároveň aj prvé zápasy International rinkbandy tournament 2018, kde medzi sebou súperili o prvenstvo reprezentácie Česka, Nemecka a Ukrajiny, ruské klubové mužstva Krasnojarska a  Pervouraľska a domáca reprezentácia Slovenska. Na Majstrovstvách Európy, pochopiteľne, sa zúčastnili iba reprezentačné mužstva a do medzinárodného turnaja sa zapojili navyše aj dva klubové tímy.
Majstrom Európy v rinkbandy 2018 sa stala reprezentácia Slovenska. Body tímov Krasnojarska a Pervouraľska sa rátali do International rinkbandy tournament, ktorý pokračoval na druhý deň play off zápasmi. Krasnojarsk a Slovenský národný tím sa vyhli ránnym švrťfinálovým bojom, pretože obsadili v prvý turnajový deň 1. a 2 miesto v skupine. Oba tímy čakali na svojich semifinálových súperov a tým pádom mali viac času na prípravu a oddych. Možno to im pomohlo, pretože napokon obaja súperi sa stretli vo finále…
Priebeh Majstrovstiev Európy pre náš portál zhodnotil predseda Slovenskej asociácie bandy Lukáš Vepy: „Prvý zápas sme tesne vyhrali nad Nemcami 4:3. V druhom stretnutí sme porazili nášho tradičného súpera Česko 3:1 a posledný zápas sme vyhrali nad Ukrajinou s futbalovým výsledkom a tiež veľmi tesne 1:0. Každý jeden zápas bol veľmi náročný a naše mužstvo sa zlepšovalo s každým stretnutím a gradovalo to výkonom proti Ukrajine,“ podčiarkol Lukáš Vepy.

Na snímke slovenskí tím

„Zároveň sa hral aj International rinkbandy turnaj 2018, na ktorý boli pozvaní tímy Pervouraľska a Krasnojarska, ktore priniesli nesmiernu kvalitu a skúsenosti. Zápasy proti nim boli vysokou školou pre našich hráčov. Ich prehľad v hre, ladné korčuľovanie a vynikajúca streľba nám robili problémy. Ale chcem pochváliť výkony našich chlapcov – oproti minulým Majstrovstvám Európy sa naši hokejisti veľmi zlepšili a ukazuje sa kvalitná práca na tréningoch a tiež skúsenosti, ktoré nabrali počas prvého ročníku Rink Bandy Ligy, ktorej aj túto sezónu plánujeme odohrať v priebehu mája a júna 2019,“ prezradil predseda Slovenskej asociácie bandy.
„Chcem sa poďakovať MM aréne, pánovi Martikánovi a celému tímu ľudí, ktorí pracujú v aréne. Vytvorili nám vynikajúce podmienky na konanie prvého historického medzinárodného turnaja v takomto rozsahu na Slovensku po 88 rokoch! Ďakujeme za podporu aj mestu Krásno nad Kysucou a pánovi primátorovi Grapovi, že si našiel čas v nabitom programe a prišiel na otvárací ceremoniál. Veľká vďaka patrí partnerom Slovenskej asociácie Bandy, že nás podporujú v týchto neľahkých časoch. Verím, že ľudia si užili Majstrovstva Európy v rinkbandy a že na Slovensku sa tento krásny šport znovu nájde svoje miesto medzi fanúšikmi,“ zdôraznil Lukáš Vepy.
Podrobnejšie zhodnotil vystúpenie slovenskej reprezentácie: „Prvý zápas proti Nemcom bol zoznamovací z obidvoch strán. Prvých 12 minút sme tím Nemecka nepustili do žiadnej veľkej šance a kontrolovali hru a hrali veľmi dobre. Posledných 8 minút boli z našej strany zlých, pretože sme dovolili Nemcom sa vrátiť do zápasu a nakoniec z toho bola dráma do posledných sekúnd,“ vysvetlil Lukáš Vepy.

Na snímke t.réner Stefan Lillis Jonsson, popredseda Slovenskej asociácie Bandy Ľudovít Vepy a predseda Slovenskej asociácie Bandy Lukáš Vepy

„Zápas proti Čechom sme začali aktívne a naše družstvo si vypracovalo viacej gólových šancí. Za stavu 1:1 bol zápas nesmierne vyrovnaný a vedeli sme že ďalší gól môže rozhodnúť. Nakoniec sme strelili ešte dva a s veľkou radosťou vyhrali tento zápas. Zápas proti Krasnojarsku bol z našej strany najlepší na celom turnaji. Zahrali sme vynikajúco v ofenzíve aj defenzíve a zaslúžene vyhrali. Chlapci korčuľovali, pekne kombinovali, vytvárali si šance a zaslúžene vyhrali. Zápas proti Pervouraľsku bol z našej strany horši, nezachytili sme úvod a to sa odzrkadlilo aj na výsledku,“ povedal.
„Zápas proti Ukrajine bol nesmierne napínavý, lebo sme vedeli, že ak tento zápas vyhráme, tak budeme majstri Európy. Na chlapcoch bolo vidieť odhodlanosť a túžbu po víťazstve. Hrali sme vynikajúco v defenzíve a poctivo si plnili svoje povinnosti v útoku a vedeli sme, že si vypracujeme šance, z ktorých nejaký gól padne. Nakoniec to bol jeden gól. Boli sme veľmi radi. Bolo to veľké zadosťučinenie pre chlapcov za kus tvrdej práce. Gro tímu bolo aj minulý rok na ME v Nymburku a jednoznačne sme chceli na domácej pôde vyhrať,“ podčiarkol Lukáš Vepy.
„Na druhý deň pokračoval už International rinkbandy tournament 2018. Tým pádom, že sme skončili na vrchných priečkach, tak sme boli oslobodení od ranného vstávania a hrali až semifinále, kde na nás čakali Nemci. Od začiatku sme kontrolovali hru, o čom svedči aj výsledok. Postúpili sme do vytúženého finále,“ povedal.
„Vo finále nás čakal tím Krasnojarska, ktorý sme porazili v skupine, a trúfali sme si aj teraz, aj keď sme vedeli, že 2 razy ich poraziť bude nesmierne ťažké. Od začiatku sa prejavila ich skúsenosť, prehľad v hre, presné nahrávky na čepeľ bandy hokejky. Ich tím kontroloval hru a nekompromisne trestal každé naše malé zaváhanie. My sme bojovali až do konca, ale,  bohužiaľ, musíme športovo uznať, že v tomto zápase boli lepší. Tím Krasnojarska vyhral International rinkbandy tournamet 2018,“ povedal v závere svojho komentáru predseda Slovenskej asociácie bandy Lukáš Vepy.
 
Výsledky zápasov
Slovensko – Nemecko 4:3, Pervouraľsk – Nemecko 6:0, Ukrajina – Krasnojarsk 1:3,
Slovensko – Česko 3:1, Nemecko – Krasnojarsk 1:3, Pervouraľsk – Ukrajina 4:2, Slovensko –      Krasnojarsk 4:1, Pervouraľsk – Nemecko 7:1, Česko – Ukrajina 1:3, Slovensko – Pervouraľsk          2:4, Česko – Nemecko 2:2, Pervouraľsk – Krasnojarsk 0:6, Slovensko – Ukrajina 1:0,  Krasnojarsk – Česko 6:3, Ukrajina – Nemecko 2:4.
 
Tabuľka Majstrostiev Európy v Rinkbandy 2018
1. miesto Slovensko                3  0  0  6 b.
2. miesto Nemecko                 1  1  1  3 b.
3. miesto Ukrajina                  1  0  2  2 b.
4. miesto Česko                      0  1  2  1 b.
 
Tabuľka International rinkbandy tournament 2018
1. miesto Krasnojarsk             4  0  1  19:9     8
2. miesto Slovensko                4  0  1  14:9     8
3. miesto Pervouraľsk                        4  0  1  21:11   8
4. miesto Nemecko                 1  1  3  11:18   3
5. miesto Ukrajina                  1  0  4    8:13   2
6. miesto Česko                      0  1  4    7:20   1
 
Štvrťfinále
Nemecko – Ukrajina 1:0, Pervouraľsk – Česko 3:2
 
Semifinále
Slovensko – Nemecko 5:2, Krasnojarsk – Pervouraľsk 3:2
 
O 3. miesto
Nemecko – Pervouraľsk 1:9
 
Finále
Slovensko – Krasnojarsk 2:4
 
Najužitočnejší hráč International rinkbandy tournament 2018
Igor Konoplev /Pervouraľsk/
Najlepší strelec International rinkbandy tournament 2018
Sergej Burlakov /Krasnojarsk/
Najlepší brankár International rinkbandy tournament 2018
Samuel Štofik /Slovensko/
Zostava Slovenska
Samuel Štofik, Michal Hanic, Marián Korpáš, Peter Beneš, Marek Nezník, Kristián Lukšo, Miroslav Krídl, Matej Michalovič, Gabriel Krýdl, Oliver Štofik, Stanislav Opavský, Jozef Sojka, David Ferletjak
Tréner Stefan Lillis Jonsson
Popredseda Slovenskej asociácie Bandy Ľudovít Vepy
Predseda Slovenskej asociácie Bandy Lukáš Vepy
 
Eugen Rusnák
 
Príspevok Slovenskí hokejisti sa stali majstrami Európy v rinkbandy, dosiahli historicky cenné víťazstva! zobrazený najskôr Hlavné správy.