Slovenskí gemológovia posunuli odhaľovanie falošných diamantov na vyššiu úroveň

Trenčín 30. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Vincent Yu)

Slovenský gemologický inštitút (SGI) v Trenčíne úspešne ukončil niekoľkomesačné porovnávacie testovanie dvoch najnovších zariadení slúžiacich na odhaľovanie falošných syntetických diamantov.
Testovanie overovalo spoľahlivosť dvoch zariadení pri požiadavke, aby žiaden syntetický diamant nemohol byť analýzou vykonanou na danom zariadení vyhodnotený ako prírodný.
Ilustračné foto

Ako informoval hovorca SGI Marián Bebjak, tím odborníkov SGI, vedený skúseným gemológom Martinom Mikušom, overovali v praxi zariadenie Alrosa Diamond Inspector európskeho a PL Inspector austrálskeho pôvodu. „Slovenskí gemológovia dokázali pre medzinárodnú odbornú verejnosť jednoznačne preukázať na konkrétnych výsledkoch analýz úroveň spoľahlivosti zariadení.
Zároveň upozornili na nedostatky v metóde, založenej na porovnávaní intenzity fluorescencie pri rôznych vlnových dĺžkach ultrafialového žiarenia,“ uviedol Bebjak.
Oba prístroje Slováci predstavili odbornej verejnosti aj na medzinárodnej konferencii gemológov a klenotníkov v talianskych Syrakúzach. “Poskytnutie prístrojov na testovanie SGI je prejavom uznania slovenským gemológom. Najmä s ohľadom na to, že slovenskí špecialisti medzi prvými v strednej a východnej Európe začali úspešne používať moderné technológie identifikácie drahých kameňov ako D-Screen, PhosView a Sarin DiaScan. Za 15 rokov pôsobenia pritom vykonali vyše 3600 analýz a prispeli k šíreniu osvety v danej oblasti na verejnosti,“ doplnil hovorca.
Slovenský gemologický inštitút (gemológia – veda o drahých kameňoch) založil v roku 2002 renomovaný slovenský gemológ Ivan Mikuš. Sídli v Trenčíne a združuje špičkových gemológov ako jediná slovenská znalecká organizácia pre drahé kovy, kamene a šperky. Prevádzkuje laboratórium s medzinárodnou certifikáciou, vybavené najmodernejšími zariadeniami a technológiami. Inštitút prostredníctvom médií informuje verejnosť o gemologických aktualitách, pozoruhodnostiach, ale aj prípadných rizikách, spojených s nadobúdaním daných komodít. Varoval napríklad pred viacerými prípadmi pokusov vydávať syntetické diamanty za pravé, či pred šírením falošných certifikátov prírodných diamantov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)