Banská Bystrica 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Marko Erd)
 
Memoriál Zoltána Pálkovácsa v Banskej Bystrici v kategórii do 100 kg chce vyhrať Matej Hajas

Na snímke Matej Hajas v bielom (SVK)

Na 34. ročníku medzinárodného turnaja SNP v džude v Banskej Bystrici sa v sobotu 25. augusta predstaví približne 120 pretekárov z 11 krajín sveta. V športovej hale na Štiavničkách si zmerajú sily aj slovenskí reprezentanti. Ide zároveň o prípravu džudistov na blížiace sa septembrové majstrovstvá sveta v azerbajdžanskom Baku a majstrovstvá Európy juniorov v bulharskej Sofii.
Organizátorom turnaja SNP je už tradične Vojenské športové centrum (VŠC) Dukla Banská Bystrica s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a Ministerstva financií SR. Zároveň ide aj o 8. ročník Memoriálu Zoltána Pálkovácsa v kategórii mužov do 100 kg, ktorý doposiaľ nevyhral žiadny zo slovenských džudistov. Napraviť sa to pokúsi domáci bojovník Matej Hajas. Ten na stredajšej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici uviedol: “Už som bol v rámci tohto memoriálu vo finále, teraz chcem už konečne triumfovať. Medailové ambície mám aj následne o týždeň na Európskom pohári v Bratislave. Na oboch turnajoch sa zíde kvalitná konkurencia, ale súperi sú zdolateľní, nie je to nič nemožné, poznám ich z viacerých sústredení. Predovšetkým to však beriem ako skvelú prípravu na majstrovstvá sveta do Baku.“
Najväčším konkurentom Hajasa v boji o prémiu tisíc eur má byť Poliak Jakub Wojczik. Prekvapiť môže aj juniorský slovenský reprezentant z domácej Dukly Márius Fízel. V Banskej Bystrici si muži zmerajú sily vo všetkých váhových kategóriách, v ženskej súťaži sú plánované iba štyri (do 52, 57, 63 a nad 63 kg). “Nielen tento jednodňový turnaj SNP, ale aj následné sústredenie vnímame ako dôležitú súčasť prípravy na majstrovstvá sveta v Baku a juniorské majstrovstvá Európy v Sofii. Niektorí džudisti tu absolvujú kontrolný resp. tréningový štart, sústredenie využijú všetci. To potrvá v Banskej Bystrici od nedele do štvrtka. Prichádza k nám väčšina kvalitných pretekárov najmä z Poľska a Francúzska. Výhodou je i to, že sa následne presunú na Európsky pohár do Bratislavy a svetový šampionát je oproti minulosti až v druhej polovici septembra,” prezradil reprezentačný tréner slovenských džudistov a zároveň riaditeľ turnaja SNP Ján Gregor.
V Banskej Bystrici sa súťažne nepredstaví viacnásobný slovenský šampión Milan Randl. Štartovať bude až na Európskom pohári v Bratislave 1. a 2. septembra. “V piatok sa zúčastňujem svadby môjho bývalého reprezentačného kolegu, takže z tohto dôvodu som dostal voľno. Celkom to zapadá do konceptu prípravy. Po turnaji Grand Prix som totiž mohol zapracovať na kondícii a sile. Európsky pohár pôjdem vo vyššej váhovej kategórii a zoberiem ho ako prípravu na majstrovstvá sveta. Nepôjde mi tam o výsledok. Cítim sa kondične a silovo dobre. Ako som začal absolvovať preteky v kategórii do 90 kg tak vnímam, že mi zostala sila zo stovky, no musím sa potrápiť a zhodiť niekoľko kíl navyše pred samotným svetovým šampionátom. Neobávam sa, že by sa to nepodarilo. Už mám všetko odskúšané,” povedal pre agentúru SITA Milan Randl.
Slovenskí džudisti absolvujú pred majstrovstvami sveta v Baku (19. – 26. september) ešte jedno sústredenie vo švajčiarskom meste Brugg. Budú tam od tretieho do ôsmeho septembra spolu s juniormi. Tí sa sústredia na svoje majstrovstvá Európy v Sofii. V kategórii do 100 kg sa predvedie Banskobystričan Márius Fízel a v hmotnosti do 90 kg bratislavskí borci Miroslav Blahušiak a Denis Turac. Následne ich čakajú ešte októbrové majstrovstvá sveta juniorov na Bahamách. Tam sú zatiaľ kvalifikovaní Fízel a Turac. Blahušiak musí skončiť na MEJ do 5. miesta, inak na svetový šampionát nepocestuje. Známa je i nominácia mužov na seniorské majstrovstvá sveta do Baku, kde sa predstavia v kategórii do 66 kg Matej Poliak, do 81kg Filip Štancel, do 90 kg Milan Randl a do 100 kg Matej Hajas. Jedinou kvalifikovanou Slovenkou je Viktória Majorošová v kategórii do 57 kg.
 
Príspevok Slovenskí džudisti si zmerajú sily s kvalitnou konkurenciou na turnaji SNP zobrazený najskôr Hlavné správy.