Bratislava 4. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Služobné psy ZVJS vyhľadávali v minulom roku v slovenských väzeniach najmä drogy a výbušniny
V súčasnosti má Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) k dispozícii 144 služobných psov. Z toho 70 v rámci klasickej kynológie (všestranný a obranár), 53 v rámci špeciálnej kynológie (omamné a psychotropné látky, výbušniny) a 21 je v súčasnosti zaradených do výcviku.
Ilustračné foto

“Komplexne služobnú kynológiu v rámci celého zboru, vrátane výcviku, kontroly a jej priameho výkonu zabezpečuje celkovo 117 príslušníkov zboru,” uviedol dnes pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa ZVJS Adrián Baláž.
Služobné psy ZVJS vyhľadávali v minulom roku v slovenských väzeniach najmä drogy a výbušniny. Vyplýva to z ročenky ZVJS za rok 2016. “Medzi hlavné úlohy služobnej kynológie zboru patrí najmä zvyšovanie účinnosti bezpečnostného systému zboru, ochrana a stráženie objektov zboru, zaistenie bezpečnosti pri eskortách, bezpečnosti pri protiprávnom konaní obvinených, odsúdených alebo iných osôb, vyhľadávanie omamných a psychotropných látok a nástražných a výbušných systémov,” uviedol Baláž.
Z ročenky ZVJS zase vyplýva, že omamné a psychotropné látky vyhľadávali služobnými psami vo všetkých väzenských ústavoch zboru, a to v 354.259 kusoch korešpondencie, v 30.339 kusoch batožiny, v 15.539 balíkoch, v 2206 vozidlách, v 13.661 celách a miestnostiach a 21.510-krát v odevných zvrškoch a osobných veciach obvinených a odsúdených.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.