Bratislava  septembra 2018 (HSP/Foto: Screenshot Facebook) TIP ČITATEĽA
 
Situácia na Slovensku je žiaľ taká, že za prácou do zahraničia neodchádzajú len manželia – otcovia ale aj manželky – matky. Ženy pracujú v európskych krajinách najmä ako chyžné či opatrovateľky starších ľudí. Prácu ponúkajú rôzne agentúry. Jednou z nich je aj lučenecká agentúra Slowiss, o ktorej nám porozprávala naša čitateľka Jana
 
„Som jedna z tisíciek opatrovateliek vo Švajčiarsku, ktoré robia načierno cez slovenskú Agentúru Slowiss-Getcare, ktorú založili bratia Martiovci, ktorí sa priženili na Slovensko a momentálne je na nich vo Švajčiarsku vydaný zatykač,“ vysvetľuje v úvode Jana.
„Hanbím sa, že každý týždeň čítam vo švajčiarskych novinách negatívne články o práci slovenských otrokýň vo Švajčiarku. S niečím podobným sa nestretnete ani medzi poľskými či maďarskými agentúrami. Je možné, že na Slovensku sa nenájde jediná inštitúcia, ktorá by si posvietila na týchto bratov Martiovcov, ktorí nútia slovenské ženy robiť vo Švajčiarsku bez nároku na dôchodok, či zdravotné poistenie? V prípade úrazu si každá žena musí sama všetko zaplatiť,“ dodáva. Jeden deň v nemocnici podľa jej slov stojí 90 eur nehovoriac o operácii – napr. slepé črevo 9.000 eur.
Agentúra Slowiss uverejňuje svoje ponuky na sociálnej sieti Facebook, kde má viac ako 3200 sledovateľov. Firmu môžete kontaktovať aj cez ich portál, ktorého dizajn pôsobí veľmi dôveryhodne.
„Keď zavoláte do Slowissu, že chcete ísť opatrovať, určite vám radi ponúknu rodinu. Povedia, že si musíte založiť živnosť, podpísať zmluvu, kde je slovensky napísané, že v prípade, že im rodinu “ukradnete” – teda rodina aj vy dáte agentúre výpoveď – vyhráža sa Slowiss pokutou 2000 eur, ktorú dostane opatrovateľka – za krádež rodiny,“ doplnila pani Jana.
“Pracovnú zmluvu medzi rodinou a vami pošlú tiež emailom, musíte podpísať a zase emailom odoslať. Zmluva je však už po nemecky, takže mnohé ženy ani nevedia, čo podpisujú. V poslednom čase z opatrnosti radšej neposielajú už ani zmluvu, opatrovateľka ju dostane na mieste vo švajčiarskej rodine, ktorá ma za úlohu ju dvakrát vytlačiť a dať podpísať a jednu dať opatrovateľke. Aby náhodou nemala opatrovateľka adresu rodiny a neukradla im ju ešte skôr, ako nastúpi,“ dodáva.
Takže v prípade kontroly vo Švajčiarsku Slowiss podľa slov pani Jany “o ničom nevie”, pretože v zmluve je napísane, že sa opatrovateľka sama prihlási na príslušnom úrade. Následne, ak ju úrad SECO pristihne, je vyhostená a nikdy viac nesmie pracovať vo Švajčiarsku.
Mzda je podľa slov pani Jany vyplácaná v hotovosti. „Hoci v zmluve, ktorú Slowiss vyhotovuje medzi rodinou a opatrovateľku – meno firmy GetCare či Slowiss nikde v zmluve nefiguruje! – je uvedené, že v prípade smrti klienta musí opatrovateľka dostať ešte mzdu za 2 týždne. Mne táto situácia nastala – oslovila som GetCare – Slowiss a odpovedali, že ony s tým nič nemôžu urobiť,“ dodáva pani Jana.
Upozorňuje, že firma Slowiss dostáva 500 frankov mesačne od každej rodiny na účet otvorený v BA Generali pod menom Zdenka Uličná.
Slowiss teda prezentuje slovenským opatrovateľkám, že do zahraničia idú pracovať na slovenskú živnosť, ktorú si musí každá z nich zriadiť. Následne firma rodine tvrdí, že odvádza za opatrovateľku odvody na Slovensku, a preto potrebuje mesačný poplatok 500 frankov – približne 442 eur.
 
Slovenské ženy prichádzajú o rodinné prídavky a dôchodok
Situáciu sa pani Jana snažila riešiť cez švajčiarske úrady. „Písala som na švajčiarsky kontrolný úrad SECO, z ktorého mi odpovedali, že chyba je na slovenskej strane. Nie je totiž problémom Švajčiarska, že na Slovensku nikoho nezaujíma, že švajčiarski bratia Martiovci sa priženili na Slovensko a manipulujú stovky slovenských žien.“
Podľa dostupných dokumentov úrad SECO potvrdil, že firma Slowiss – Getcare nemá sídlo vo Švajčiarsku a nemá ani potrebné povolenie  – čiže spoločnosť tam pôsobí nelegálne. Zároveň však zákony porušuje nielen firma, ale ženy a klienti, ktorí spolupracujú s agentúrou sa dopúšťajú priestupku.
Pani Jana dodáva, že „vo všetkých švajčiarskych novinách vyšiel výstražný článok, že rodina, ktorá zamestná nelegálne slovenskú opatrovateľku zo Slovenska, dostane pokutu od 8 do 40 tisíc frankov (približne o 7 do 35,4 tisíc eur) – Ale keďže tú pokutu ešte nikto nedostal, tak “čierny obchod” bezproblémovo pokračuje ďalej,“ upozorňuje pani Jana.
Prizvukuje, že na základe aktuálnych postupov firmy Slowiss ženy pracujúce vo Švajčiarsku prichádzajú o dôchodok a prídavky vo výške 200 frankov mesačne na dieťa (približne 177 eur).
„Smutné však je, že dokonca ani poľské agentúry toto nerobia so svojimi ženami – každá je prihlásená oficiálne a raz bude poberať dôchodok zo Švajčiarska.  V prípade úrazu má žena bez zdravotného poistenia vo Švajčiarsku strašnú smolu,“ vysvetľuje pani Jana a dodáva:
„Písala som na viaceré slovenské úrady – úrad vlády, prezident, úrad spravodlivosti – myslíte, že sa niekto ozval?“
Podľa dostupných informácií spoločnosť Slowiss bola založená v 2013 dvoma bratmi Švajčiarmi. Jeden z nich bol v júni 2016 trestne stíhaný v kantóne Basel – Landschaft kvôli braniu personálu bez povolenia. Súd mu nariadil pokutu a zaplatenie súdnych trov. Následne však Švajčiarsko opustil a prišiel na Slovensko.

Pracovná ponuka Slowiss Slovakia – firma Slowiss Invest

Aktuálne v obchodnom registri figuruje pri firme Slowiss Slovakia meno Zdenky Uličnej. Existuje však aj ďalšia firma Slowiss, ktorá sa v júli 2017 premenovanla na Slowiss Invest, s. r. o. Konateľom je Marco Marti. Na sociálnej sieti Facebook spoločnosť Slowiss Slovakia zverejňuje pracovné ponuky aj Slowiss Invest a zároveň obe firmy majú spoločný portál.
Adresu, ktorú Slowiss na Facebooku uvádza, je podľa obchodného registra zároveň adresou pobytu Marca Martiho.
Agentúra na naše otázky neodpovedala.
 


 
 
Príspevok Slovenské ženy prichádzajú o švajčiarsky dôchodok: Kontroverzný postup zamestnávania cez sprostredkovateľskú agentúru Slowiss zobrazený najskôr Hlavné správy.