Rožňava 4. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Caban)

Zvýšenie počtu turistov na Gemeri je zámerom pripravovanej novej koncepcie prezentácie pamiatok, ktoré má v tomto regióne pri Rožňave v správe Slovenské národné múzeum (SNM). Podľa slov jeho generálneho riaditeľa Branislava Panisa plánujú vytvoriť akýsi synergický efekt medzi tromi hlavnými pamiatkami, teda kaštieľom v Betliari, mauzóleom v Krásnohorskom Podhradí a hradom Krásna Hôrka.
Na snímke interiér kaplnky Nanebovzatia Panny Márie na hrade Krásna Hôrka

„Radi by sme tu vytvorili určitý múzejný celok, kde by návštevník na jednom mieste v okruhu pár kilometrov mohol stráviť nie jeden, ale niekoľko dní, a tým spôsobom zvyšovať návštevnosť v tomto regióne,“ vysvetlil Panis.
V súvislosti s plánom prilákať na Gemer viac návštevníkov začína SNM realizovať i ďalšie kroky. „V najbližších dňoch prejde mauzóleum veľkou digitalizáciou a bude ho možné sledovať aj v trojrozmernom virtuálnom modeli. Na budúci rok sa plánujeme uchádzať o grant na obnovu kaštieľa v Betliari vrátane anglického parku,“ konkretizoval.
Otázne zostáva otvorenie hradu Krásna Hôrka, ktorý je zatvorený od požiaru v roku 2012. Po odstúpení od zmluvy s autorom pôvodnej architektonickej štúdie obnovy hradu plánuje SNM vypracovať novú, ktorú má na starosti novovytvorený projektový tím.
„Koncom januára, prípadne začiatkom februára 2018 by sme ju radi predložili Krajskému pamiatkovému úradu Košice na posúdenie. Po ich stanovisku, kde dúfame, že bude kladné, bude vypracovaný stavebný zámer a veríme, že na jar predložíme celý projekt vláde na schválenie tejto veľkej investície,“ avizoval Panis. Dodal, že ak všetko pôjde v rýchlom tempe, práce na hrade by sa mohli začať skôr ako v roku 2020.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.