Santarcangelo 26. septembra 2018 (HSP/Foto:Bazyli Brzoska)
 
Módny film s názvom „Mirage“ (slovensky „Fatamorgána“) získal ocenenie na medzinárodnom festivale NÒT FILM FEST, kde sa odohrala jeho európska premiéra. Producentka a režisérka zo Slovenska Ivon Skula spolu so svojím medzinárodným tímom zaujala pozitívnym a ľahkým príbehom. Za kombináciu fatamorgány so šťavnatým ovocím a letnou kolekciou hravých košieľ českého dizajnéra Andrey si tvorcovia odniesli sošku za najlepší módny film.

Ivon Skula so svojím tímom na La Jolla Fashion Film Festival

Porotkyňa Serena Tateo, významná talianska scenáristka a autorka virálne šíreného videoklipu Despacito, vysvetľuje, čím Mirage porotu zaujal. „Je skvelé vidieť, že módny film môže byť viac ako len nablýskaný klip. Film je zábavný, čo je sexy a zapamätatelné, tvorcovia vyprodukovali naozaj originálne dielo!”

Záber z filmu Mirage. Ovocie ako ústredný motív

Zaujala aj hollywoodskeho producenta
„Ocenenie je úžasným narodeninovým darčekom,“ vyjadrila sa Ivon po odovzdaní ceny. Okrem iných úspechov má autorka na konte módny editoriál vo Vogue Italia a o jej práci písali v najväčších talianskych novinách Corriere Della Sera. Momentálne zakladá medzinárodnú kreatívnu agentúru, v ktorej sa chce zaoberať tvorením sociálnych kampaní a reklám založených na príbehu. Má tiež dlhodobé plány spojené s réžiou celovečerných filmov – svojím prvým scenárom zaujala hollywoodskeho producenta filmu Bournov mýtus.
Film „Mirage“ mal svoju svetovú premiéru v júli tohto roku na festivale La Jolla Fashion Film Festival v Californii, označovaným ako „Cannes módnych filmov“, kde získal nomináciu z viac ako 11-tisíc prihlásených filmov.

Článok o filme Mirage, ktorý sa objavil v najväčších talianskych novinách, novinách Corriere Della Sera

Film so slovenskými koreňmi naberá na sile
Na talianskom festivale sa tiež premietla „Špina“, dráma od Terezy Nvotovej, ktorá získala cenu v kategórii najlepší celovečerný film. Festival bol zorganizovaný producentmi a filmármi z Los Angeles v spolupráci s Peterom Baxterom, zakladateľom Slamdance Festivalu, ktorý objavil režisérov ako Christopher Nolan (Interstellar, Dunkirk), bratov Russovcov (Avengers) či Riana Johnsona (Star Wars). V porote hodnotil aj na Oskara nominovaný Theo Green (Blade Runner 2049). Festival sa konal v krásnom mestečku — Santarcangelo di Romana — historicky doležitým pre taliansku kinematografiu. Narodil sa tu scenárista Tonino Guerra, ktorý písal scenáre pre Felliniho, Tarkovskeho či Antonioniho.
Ocenený film pokračuje vo svojom turné po svete. Najbližšie ho môžete vidieť na LA Fashion Film festivale 5. októbra.
 
Príspevok Slovenská režisérka ocenená na filmovom festivale v Taliansku zobrazený najskôr Hlavné správy.