Bratislava / Nitra 28. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Najdôležitejšou témou v slovenskom agrosektore bude podpora potravinárstva. Uviedol to v Nitre Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) na brífingu v rámci 32. valného zhromaždenia (VZ) komory, za účasti šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej (SNS) a predsedu Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Petra Antala (Most-Híd)

Na snímke predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho

“Poslednou témou, ktorú sme dnes otvorili, je téma tzv. legislatívnych podpôr potravinárstva. Tá by mala viesť k tomu, aby slovenský poľnohospodár, potravinár, ktorý by mal ponúkať produkty, bol v maximálnej možnej miere konkurencieschopný. My sme zadefinovali, že sme na toto pripravení a chceme vyrábať, ponúkať a zabezpečovať dopyt, ktorý od našich občanov, spotrebiteľov cítime,” povedal Macho.

Matečná na brífingu potvrdila, že MPRV chce zelenú naftu aj pre potravinárov, ako aj nižšiu DPH na potraviny pre celiatikov, diabetikov, pre ľudí, ktorí majú problémy s laktózou, či na potraviny s nižším obsahom cukru. “Zelenú naftu by sme chceli pretaviť nielen na podporu poľnohospodárskych špeciálnych výrob, ale chceli by sme aj jej pokračovanie. Ďalšími peniazmi, okrem 30 miliónov eur pre poľnohospodárstvo, by sme chceli podporiť zelenú naftu pre potravinárov, aby bola podpora celej agropotravinárskej vertikály dokončená,” priblížila Matečná.

Podľa Antala je dôležité, aby sa potraviny predávali za ceny, ktoré pokrývajú minimálne ekonomicky oprávnené náklady s primeraným ziskom. “Toto má byť úloha aj do najbližšieho obdobia, teda treba podporiť rôznymi legislatívnymi návrhmi spotrebu domácich potravín,” povedal Antal. V parlamente je podľa jeho slov v legislatívnom procese napríklad návrh legislatívnej normy o označovaní pôvodu mäsa v zariadeniach spoločného stravovania.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj