Bratislava 30. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) s veľkým znepokojením vníma negatívny vývoj zahraničného obchodu (ZO) SR s agropotravinárskymi výrobkami.

Na snímke Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK)Na snímke Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK)

Uviedol to pre TASR predseda SPPK Milan Semančík. “Pasívna obchodná bilancia sa nám každoročne od roku 1993 zvyšuje. Napríklad v roku 2015 padol rekord, keď sme dosiahli historicky najvyššie pasívne saldo na úrovni 1,096 miliardy eur. Žiaľ, zmena nenastane ani v roku 2016,” zdôraznil.

Saldo ZO s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami v období január až september 2016 bolo podľa Semančíka totiž záporné, v hodnote 983,4 milióna eur. V medziročnom porovnaní sa dokonca zvýšilo o 33,9 %. “A nič nenaznačuje, že by sa na konci roka 2016 mala situácia zlepšiť, práve naopak,” poznamenal.

“V negatívnej obchodnej bilancii dominuje najmä fakt, že dovážame zo 60 % tie výrobky, ktoré sme si v minulosti vedeli vyrobiť my doma na Slovensku,” upozornil.

Pripomenul, že podľa tzv. zelenej správy, ktorá hodnotila rok 2015, v obchode so spracovanými agrovýrobkami (výrobky s vyššou pridanou hodnotou) Slovenská republika za sledované obdobie dosiahla zápornú obchodnú bilanciu. Vo vývoze prevládali výrobky s nižšou pridanou hodnotou na rozdiel od dovozov, kde prevládali výrobky s vyššou pridanou hodnotou. “V zelenej správe sa doslova píše, že tento trend môže pokračovať aj v nasledujúcich rokoch, čo sa môže nepriaznivo odzrkadliť na ďalšom negatívnom vývoji salda obchodnej bilancie,” dodal predseda SPPK.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.