Bratislava 14. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) podporuje kroky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v snahe rázne zakročiť proti akýmkoľvek falšovateľom pôvodu výrobkov.

Ilustračné foto

“Pôvod potraviny má silnú výpovednú hodnotu a priznáva výrobku jeho jedinečnosť, kvalitu a zdôrazňuje jeho tradičnú regionálnu chuť. Každé úmyselné, ale aj neúmyselné falšovanie pôvodu potraviny preto poškodzuje kredit domácich potravinárov, klame zákazníkov a zvyšuje riziko zatiahnutia slovenských potravín do potravinových škandálov,” zdôraznila hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
SPPK preto podľa jej slov odsudzuje takéto praktiky niektorých podnikateľov, na ktoré poukázalo MPRV SR na utorkovej tlačovej konferencii. “Je totiž nemysliteľné, aby sme v obchodoch alebo na dedinskom trhu namiesto slovenských potravín vyrobených zo slovenských surovín v skutočnosti kupovali zamenené výrobky z iných krajín alebo mali obavy, že takéto môžeme kúpiť,” doplnila. Slovenský spotrebiteľ si podľa nej pýta slovenskú potravinu, tak mu treba ponúknuť originál, nič iné.
Agrorezort v utorok informoval, že s rastúcou popularitou domácich potravín pribúdajú prípady falšovania krajiny pôvodu potravín. A to napríklad pri čerstvej zelenine a ovocí. Ministerstvo preto avizovalo, že chce falšovanie potravín postihovať ešte prísnejšie.
“V časoch rôznych potravinových škandálov v zahraničí a v časoch globalizácie trhu je obzvlášť žiaduce, aby sme zakročili proti špekulantom, ktorí takýmto spôsobom kazia dobré meno kvalitných slovenských potravín, slovenských potravinárov a štátu samotného,” reagoval tiež predseda SPPK Emil Macho.
Komora preto aj naďalej apeluje na spotrebiteľov, aby si pri kúpe potravín pozorne všímali vodiace prvky na etiketách výrobkov a uprednostňovali najmä tie slovenské.
“Spoznajú ich podľa niekoľkých ľahko viditeľných znakov, ako je napríklad Značka kvality SK, logo slovenskej potraviny. Slovenské mlieko a slovenské mliečne výrobky zase zákazník veľmi ľahko spozná, ak bude na etikete hľadať oválny znak s dvojicou písmen SK,” vymenovala Holéciová. Zároveň by mal spotrebiteľ podľa jej slov vyhľadávať osvedčených dodávateľov so zodpovedajúcim know-how a reputáciou.
 
Slovenská aliancia moderného obchodu víta iniciatívu agrorezortu viac kontrolovať pochybenia v pôvode potravín
Aj Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) víta iniciatívu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Súčasné právne úpravy neumožňujú podľa predsedníčky aliancie Kataríny Fašiangovej obchodným reťazcom vykonávať takúto kontrolu priamo na mieste bez súhlasu dodávateľa. “Dokonca pripravovaná legislatíva ministerstva o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch ešte viac zväzuje ruky reťazcov v kontrole kvality a bezpečnosti potravín priamo u dodávateľa,” dodala Fašiangová.
Zdôraznila zároveň, že pre obchodné reťazce združené v SAMO je ochrana spotrebiteľa, kvalita a bezpečnosť predávaného tovaru prvoradá. Reagovala tak na utorkovú tlačovú konferenciu ministerstva pôdohospodárstva, kde agrorezort informoval, že s rastúcou popularitou domácich potravín pribúdajú prípady falšovania krajiny pôvodu potravín. A to napríklad pri čerstvej zelenine a ovocí. Ministerstvo preto avizovalo, že chce falšovanie potravín postihovať ešte prísnejšie.
“Ministerstvo zatiaľ s členmi SAMO nerokovalo o možnosti ukončenia spolupráce so spoločnosťami, ktoré zavádzajú spotrebiteľov o krajine pôvodu výrobku, avšak takýto postup vyplýva z obchodnej politiky reťazcov,” doplnila Fašiangová.
V prípade, že obchodný partner niektorého z členov SAMO podľa jej slov, či už je to farmár, výrobca, dodávateľ alebo dovozca, úmyselne nesprávne uvádza krajinu pôvodu alebo nájde iné nezrovnalosti v dodanom tovare, reťazec to vníma ako porušenie zmluvných podmienok, ktoré môžu vyústiť aj do vyradenia daného produktu z ponuky reťazca alebo ukončenia spolupráce s obchodným partnerom.
 
Príspevok Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora podporuje agrorezort v ráznom zakročení proti falšovaniu pôvodu potravín zobrazený najskôr Hlavné správy.