Bratislava 1. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Prezídium PZ)

Na viacerých miestach pod Tatrami zasahovali vo štvrtok elitné policajné zložky. Súvisí to s podozreniami z obchodovania s rádioaktívnymi látkami, ktoré presahuje hranice Slovenska. Uviedla to spravodajská televízia TA3, jej informáciu potvrdila polícia.
Ilustračné foto

Popradskí kriminalisti v súčinnosti s policajtmi z Prezídia Policajného zboru a ďalšími špecializovanými útvarmi vo štvrtok v Poprade a Kežmarku vykonali domové prehliadky a prehliadky iných priestorov, informoval prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.
Popradský vyšetrovateľ vedie v tejto veci trestné stíhanie pre trestný čin nedovolenej výroby a držby jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových chemických látok a vysoko rizikových biologických agensov a toxínov a pre trestný čin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
Úkony sa podľa Džobanika súčasne vykonávali v Nemecku. “Bližšie informácie v tomto štádiu vyšetrovania nie je možné poskytnúť,” doplnil.
Policajné zásahy sa podľa TA3 začali súbežne na troch miestach: v Poprade v byte talianskeho štátneho príslušníka, a na dvoch miestach v Kežmarku – v úrade súdnej exekútorky a v jej rodinnom dome. Polícia pozná Taliana, u ktorého zasahuje, už dlhšie.
Stíhala ho pre daňové podvody a neodvedené daňové poistné. Už dlhšie ho podozrievala aj práve z manipulovania s rádioaktívnymi látkami, ktoré malo siahať až do Nemecka.
Nemeckým policajným zložkám mali slovenskí policajti poskytnúť informácie, na základe ktorých bolo zadržaných desať kilogramov veľmi čistej a kvalitnej rádioaktívnej látky. Dá sa použiť v zdravotníctve, ale aj na prípravu takzvanej špinavej bomby. Keďže nemeckí kolegovia podozrenie potvrdili, slovenskí policajti šli “na isto”, doplnila informáciu TA3.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.