Slovenská chémia rastie, vďačí za to najmä automobilovému priemyslu

Bratislava 22. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Slovenská chémia zaznamenala v tomto roku obrat a rastie už tretí štvrťrok. Darí sa najmä ropným, chemickým a farmaceutickým výrobkom i produktom z gumy a plastov.
Na rast odvetvia pozitívne vyplýva vzostup automobilového priemyslu na Slovensku, naopak brzdou sú rastúce náklady na pracovnú silu, konštatoval prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Roman Karlubík.
Na snímke prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu Roman Karlubík

“Odvetvie rafinovaných ropných produktov v SR narástlo medziročne najviac, a to o 18,1 %, za čo môže nárast cien ropy nasledovaný jej produktmi. Chemikálie a chemické výrobky si pripísali rast o 3,4 %, farmácia o 3,2 % a výrobky z gumy a plastov o 1,6 %,” vymenoval Karlubík s tým, že slovenskej chémii a farmácii od roku 2013 klesali tržby a obrat nastal až v tomto roku. Dodal, že odvetvie za to vďačí predovšetkým naviazaniu na automobilky a priaznivým cenám ropy. Chemický a farmaceutický priemysel na Slovensku zaznamenal podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR za prvých deväť mesiacov tohto roka 7-% medziročný rast tržieb. Oproti 6,728 miliardám eur za tri štvrťroky 2016 si odvetvie za rovnaké obdobie 2017 zapísalo 7,201 miliárd eur.
Pozitívnym ukazovateľom je aj rast zamestnanosti v medziročnom porovnaní výsledkov za tri štvrťroky. “Odvetvie zamestnávalo 45.126 pracovníkov, čo je o 5,7 % viac. ŠÚ v treťom štvrťroku 2017 eviduje v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 284 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac,” priblížil Karlubík, pričom slovenské chemické podniky podľa jeho slov trápi nedostatok pracovníkov na západe krajiny, ktorý jej spôsobený silnou podporou zahraničných investícií v tomto regióne.
V dôsledku sociálnych balíčkov zvyšujúcich minimálnu mzdu a príplatkov za nočnú prácu či za prácu počas sviatkov a víkendov je zároveň potenciálne ohrozených takmer 5000 pracovných miest v sektore na strednom a východnom Slovensku, dodal Karlubík. Brzdou rozvoja sú podľa neho zvyšujúce sa nároky na počty pracovníkov a rastúce mzdové a sociálne náklady na pracovnú silu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)