Bratislava 20. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Slovenské tenistky čaká presne o mesiac v Bratislave zápas play-off o zotrvanie v II. svetovej skupiny Pohára federácie 2020 reprezentačných družstiev proti hráčkam Brazílie (20. – 21. apríla 2019). Stretnutie sa odohrá na antuke v AXA Arena NTC v Bratislave. Slovenky sa pokúsia zachrániť v II. svetovej skupine, z ktorej zatiaľ naposledy vypadli v roku 2005 po prehre 1:4 v Thajsku

Na archívnej snímke zľava kapitán tímu Matej Lipták, Viktória Kužmová a Anna Karolína Schmiedlová

V uplynulom stretnutí Pohára federácie proti Lotyšsku (prehra 0:4) slovenský kapitán Matej Lipták mal k dispozícii mladú štvoricu Viktória Kužmová, Karolína Schmiedlová, Rebecca Šramková a Terézia Mihalíková. Aktuálna slovenská ženská jednotka Dominika Cibulková síce prisľúbila svoju účasť, ale napokon do Lotyšska pre nedoliečenú chorobu necestovala. V tejto tímovej súťaži sa zatiaľ naposledy predstavila v apríli 2016 proti Kanade. Magdaléna Rybáriková zažíva nevydarený vstup do aktuálnej sezóny, na svojom konte má zatiaľ iba tri prehry.
V úvode sezóny zo Sloveniek najviac na seba upozornili Kužmová a Schmiedlová. Dvadsaťročná Kužmová sa prebojovala na turnaji v Aucklande až do semifinále, v ktorom nestačila na neskoršiu víťazku podujatia Nemku Juliu Görgesovú. Dvadsaťštyriročná Schmiedlová pred Australian Open postúpila v Hobarte až do finále. Odvtedy však žiadna zo slovenských tenistiek nezaznamenala prenikavý výsledok. Výnimkou je Kužmovej finálová účasť vo štvrohre po boku domácej Anny Kalinskej na turnaji WTA v ruskom Petrohrade. Na nedávno skončenom prestížnom podujatí v americkom Indian Wells Slovenky neuhrali ani jedno víťazstvo. Šancu na reparát budú mať na ďalšom významnom “hardovom” turnaji v Miami.
Aprílové súperky Sloveniek nedisponujú hráčkou z prvej stovky rebríčka WTA. Najvyššie postavenou Brazílčankou je Beatriz Haddadová-Maiová aktuálne na 151. priečke. Ďalšie brazílske reprezentantky sú mimo Top 300. V deblovom renkingu sa v druhej stovke nachádzajú Lura Pigossiová (151.) a Luisa Stefaniová (166.). Slovenské tenistky by na základe rebríčkového postavenia jednotlivých hráčok z oboch tímov mali v apríli potvrdiť rolu favoritiek a zachovať si účasť v II. svetovej skupine aj pre budúci rok.
Všetko však môže byť nakoniec inak. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) plánuje pre Pohár federácie rovnaké zmeny, aké vošli do platnosti tento rok pre Davisov pohár. Cieľom ITF je usporiadať finálový turnaj s účasťou 12 tímov. Vo februári budúceho roka by 16 tímov odohralo 8 kvalifikačných stretnutí. Znamená to, že každý rok by v najvyššej skupine štartovalo až 20 družstiev.
Vlaňajším finalistkám súťaže z Češka a USA sa vo februári nepodarilo postúpiť do semifinále a čakajú ich súboje o zotrvanie v svetovej skupine Pohára federácie 2020. V dueloch o postup do finále nastúpia v Rouene domáce Francúzky proti Rumunkám. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria Austrália a Bielorusko, ich stretnutie sa uskutoční v austrálskom Brisbane. Finále Pohára federácie 2019 bude 9. – 10. novembra.
 
Vizitky stretnutí semifinále svetovej skupiny Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien a zápasov play-off o účasť vo svetovej a II. svetovej skupine Pohára federácie 2020 tenisových reprezentačných družstiev žien (bude sa hrať 20. – 21. apríla 2019):
Svetová skupina – semifinále Pohára federácie 2019 (zhora podľa “pavúka”):
FRANCÚZSKO – RUMUNSKO
(Rouen, Kindarena, antuka v hale)
AUSTRÁLIA – BIELORUSKO
(Brisbane, Pat Rafter Arena, tvrdý povrch Plexicushion Prestige vonku)
Play-off o účasť vo svetovej skupine Pohára federácie 2020:
ČESKO – KANADA
(Prostějov, Agrofert Arena, antuka v hale)
USA – ŠVAJČIARSKO
(San Antonio, Freeman Coliseum, tvrdý povrch Laykold MF4 v hale)
LOTYŠSKO – NEMECKO
(Riga, Arena Riga, tvrdý povrch v hale)
BELGICKO – ŠPANIELSKO
(Kortrijk, Lange Munte Kortrijk, tvrdý povrch Rebound Ace Synpave v hale)
Play-off o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie 2020:
SLOVENSKO – BRAZÍLIA
(Bratislava, AXA Arena NTC, antuka v hale)
RUSKO – TALIANSKO
(Moskva, CSKA Indoor Track and Field Complex, antuka v hale)
JAPONSKO – HOLANDSKO
(Osaka, ITC Utsubo Tennis Center, tvrdý povrch DecoTurf vonku)
VEĽKÁ BRITÁNIA – KAZACHSTAN
(Londýn, Copper Box Arena, tvrdý povrch v hale)
 
Príspevok Slovenky a Brazílčanky čaká o mesiac súboj o zotrvanie v II. svetovej skupine zobrazený najskôr Hlavné správy.