Bratislava 5. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Ikona slovenského hokeja Miroslav Šatan

Vedenie Slovana Bratislava si pred štvrtkovým domácim zápasom KHL s Červenou hviezdou Kchun-lun (19.00) uctí jednu z ikon slovenského hokeja Miroslava Šatana. Počas slávnostného ceremoniálu uvedie bývalú oporu do symbolickej Siene slávy klubu a pred úvodným vhadzovaním vyvesí pod strop haly na jeho počesť pamätnú zástavu.

Na snímke Miroslav ŠatanNa snímke Miroslav Šatan

Ako informoval web Slovana, ceremoniál sa uskutoční v rámci krátkej návštevy Šatana a jeho rodiny na Slovensku. Podobizeň kapitána majstrov sveta z Göteborgu 2002 sa tak pripojí k legendám, ktoré už zástavu pod strechou Zimného štadióna Ondreja Nepelu majú – k Jánovi Staršiemu, Jozefovi Golonkovi, Václavovi Nedomanskému, Vladimírovi Dzurillovi, Milanovi Kuželovi, Mariánovi Šťastnému, Dáriusovi Rusnákovi, Dušanovi Pašekovi, Zdenovi Cígerovi a trénerovi Ladislavovi Horskému. Klubovú Sieň slávy dopĺňa ešte vlajka fenomenálneho krasokorčuliara a olympijského víťaza z roku 1972 Ondreja Nepelu, ktorý bol taktiež členom Slovana Bratislava.

Šatan je odchovancom topoľčianskeho hokeja a profikariéru začínal v Dukle Trenčín, dôležitú časť svojej úspešnej klubovej kariéry však spojil so Slovanom. Bývalý útočník sa prvýkrát v “belasom” drese predstavil v sezóne 2003/2004, keď sa v úvode ročníka NHL nevedel dohodnúť s Buffalom na novej zmluve. Trvalejšie sa v Slovane predstavil počas výlukového ročníka 2004/2005, keď pomohol tímu k zisku majstrovského titulu. Neskôr v Bratislave pôsobil krátko v sezóne 2010/2011, druhý titul so Slovanom vybojoval ako kapitán v poslednom extraligovom ročníku 2011/2012. Šatan za bratislavský klub nastupoval aj počas prvých dvoch sezón v nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej lige, pričom v prvej dokázal s mužstvom postúpiť do play off.

Veľkú stopu zanechal Šatan aj v NHL, v ktorej celkovo odohral 1136 zápasov so ziskom 789 bodov. Vyvrcholením jeho zámorskej kariéry bol zisk Stanleyho pohára s Pittsburghom Penguins na jar 2009. Šatan patril medzi hlavných ťahúňov reprezentácie, je držiteľom všetkých štyroch slovenských medailí z MS, reprezentoval aj na štyroch ZOH.