Bratislava 3. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Baumann)

Slovákom budú transplantovať pľúca v najväčšej českej nemocnici Motol v Prahe. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) dnes podpísal memorandum o spolupráci v tejto oblasti so svojím českým náprotivkom Miloslavom Ludvíkom
Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker

“S českou stranou sme sa dohodli na Fakultnej nemocnici Motol, ktorá robí takéto transplantácie. Ročne spoločne pre občanov Českej a Slovenskej republiky tak zabezpečí desiatky transplantácií, čo je už úroveň európskej špičky,” povedal Drucker. Spolu má ísť asi o 80 pacientov ročne. Predtransplantačná a posttransplantačná starostlivosť sa bude poskytovať v Univerzitnej nemocnici Bratislava.
“Dnešný dňom je slovenským pacientom umožnené, aby boli okamžite transplantovaní,” povedal český minister zdravotníctva. Pripomenul, že vďaka tomuto kroku sa rozšíri aj počet darcov. Pacienti sa tak k novým pľúcam môžu dostať skôr, čo im môže zachrániť život. Ročne je na Slovensku asi desať kandidátov indikovaných na takýto výkon.
Transplantáciu pľúc lekári na Slovensku nevykonávajú. Slovensko malo dlhoročnú spoluprácu s Rakúšanmi, od roku 1998 urobili vo Viedni transplantácie 67 pacientom. Zmluva vypršala v máji tohto roka. Ministerstvo zdravotníctva chce, aby sa tento technicky najkomplikovanejší transplantačný výkon robil v budúcnosti aj na Slovensku.
Ministri zdravotníctva sa venovali aj témam ako lieková politiky či štandardné, preventívne, diagnostické a liečebné postupy. Hovorilo sa aj o slovenskej kandidatúre na sídlo Európskej liekovej agentúry, ktorá sa pre brexit sťahuje z Londýna. Minister Ludvík deklaroval, že Slovensko v tejto veci podporuje a pri hlasovaní bude pre Česko prvou voľbou.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.