Bratislava 1. januára 2019 (SITA/HSP/Foto: TASR/AP- Joerg Sarbach)
 
Slovensko prijalo euro za spoločnú menu pred jednou dekádou, 1. januára 2009. Slováci si pritom za desať rokov používania spoločnej meny na euro zvykli a väčšina ho považuje za pozitívnu vec

Ilustračné foto

S rozoznávaním jednotlivých eurobankoviek nemajú už takmer žiaden problém, do starej meny prepočítava nákupy len tretina z nich a výraznejší problém by nemali ani s ešte užšou koordináciou dôležitých politík medzi krajinami eurozóny.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil už v októbri 2018. Podľa nich mať euro vo vlastnej krajine považuje za dobrú vec 68 % opýtaných Slovákov. Zároveň si 79 % opýtaných Slovákov myslí, že euro je dobré aj pre Európsku úniu ako celok.
Až 90 % respondentov zo Slovenska tiež uviedlo, že s rozoznávaním a narábaním s eurobankovkami nemajú žiaden problém a 75 % konštatovalo, že rovnako nemá žiadne problémy ani s euromincami.
Napriek tomu až 73 % Slovákov je za to, aby sa zrušili 1 a 2-centové euromince. Nevadilo by im pritom ani následné zaokrúhľovanie cenoviek v obchodoch matematicky na celé 5-centovky. Pre porovnanie, v rámci celej eurozóny sa za zrušenie najmenších euromincí vyslovilo iba 64 % opýtaných.
Slovákom by zároveň podľa výsledkov prieskumu neprekážalo ani to, keby krajiny eurozóny ešte výraznejšie navzájom spolupracovali pri formovaní dôležitých politík, ako je napríklad rozpočtová politika. Za užšiu koordináciu politík v rámci eurozóny sa vyslovilo 53 % opýtaných, dostatočná je podľa 17 % respondentov.
Prieskum Eurobarometer sa uskutočnil v polovici októbra telefonicky na vzorke 17 589 respondentov v rámci celej eurozóny a z toho 1 000 respondentov na Slovensku.
 
Príspevok Slováci vnímajú po desiatich rokoch od jeho prijatia euro pozitívne zobrazený najskôr Hlavné správy.