Báčsky Petrovec 8. augusta 2017 (HSP/matica/Foto: Anna Francistyová)
 
V prvý augustový víkend usporiadala slovenská menšina v Srbsku už 56. ročník (od obnovenia 27. ročník) Slovenských národných slávností

Nový predseda Matice slovenskej v Srbsku (MSS) Ján Brtka

Tento rok je pre tamojších 50-tisíc Slovákov výnimočný tým, že pred 85 rokmi tu založili Maticu slovenskú a pred 120 rokmi sa narodil jej prvý predseda Janko Bulík.
Pozvanie prijala veľvyslankyňa SR v Srbsku Dagmar Repčeková, vedúci Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ján Varšo, zo Slovenska prišli hostia na čele so štátnym tajomníkom Rudolfom Urbančíkom. Prišli však aj Slováci žijúci v Maďarsku a v Rumunsku.

Slávnostné otvorenie prebehlo v Slovenskom vojvodinskom divadle v Báčskom Petrovci s pokračovaním v slovenskom evanjelickom kostole, z čoho dokonca priamy prenos vysielala Srbská televízia.
Druhým vrcholom bolo slávnostné zhromaždenie Matice slovenskej v Srbsku. Predseda Matice slovenskej na Slovensku Marián Tkáč poďakoval za činnosť odchádzajúcemu vedeniu na čele s Katarínou Melegovou-Melichovou a do funkcie uvítal nové s jej predsedom prof. Jánom Brtkom s prianím úspešnej práce v záujme prežitia slovenskosti v Srbsku.
Marián Tkáč tiež odovzdal miestnej Matici pamätný list a Cenu predsedu bývalému ministrovi poľnohospodárstva bývalej Juhoslávie, Slovákovi Jánovi Kišgecimu, za udržiavanie slovenských tradícií.
V bohatom programe nechýbala tiež hymna dolnozemských Slovákov. Tí, ktorí žijú v Srbsku, sú stále vplyvní, aj keď trpia odchodom mladých Slovákov na Slovensko i do ďalších európskych krajín.
 
Príspevok Slováci v Srbsku žijú zobrazený najskôr Hlavné správy.