Bratislava 17. mája 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Evan Vucci)
 
Napriek veľkej snahe sa mainstreamovým médiám nepodarilo sformovať verejnú mienku na Slovensku podľa svojich výlučne prozápadnych predstáv. Ako ukazuje prieskum Globsec Trends 2018, Slováci vidia naše geopolitické ukotvenie “niekde uprostred”, teda ani nie na Západe a ani na Východe. Chcú mať dobré vzťahy na všetky svetové strany. Zo svetových lídrov Slováci dôverujú najviac Vladimírovi Putinovi a najmenej Donaldovi Trumpovi. Mainstream je zhrozený aj z toho, že Slováci veria konšpiráciám o páde dvojičiek či o ovládaní sveta zväčša židovskou elitou.

Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump

Mainstreamová propaganda na Slovensku sa už takmer 30 rokov snaží ľudí presvedčiť, že “patríme na Západ”, a že všetko, čo urobia západné krajiny, je dobré a všetko, čo spraví Rusko, je zlé. Najnovší prieskum Globsec Trends 2018  https://www.globsec.org/wp-content/uploads/2018/05/GLOBSEC-Trends-2018.pdf ich preto zrejme poriadne šokoval. V skratke sa dá povedať, že Slováci sú z krajín V4 najviac “proruskí” a najviac podporujú neutralitu, žiadne geopolitické ukotvenie na Západe, či na Východe.
Poďme si to však rozobrať podrobne. Na otázku, akú geopolitickú pozíciu, resp. orientáciu svojej krajiny preferujú, odpovedalo až 56% Slovákov, že niekde medzi Západom a Východom – teda neutrálnu. V porovnaní s prieskumom z roku 2017 je to nárast o 14%, z minuloročných 42 na súčasných 56%.
Prozápadnú orientáciu preferuje len 21% opýtaných Slovákov, čo je rovnaká hodnota ako v prieskume pred rokom. Naopak, zvýšila sa provýchodná orientácia Slovákov z minuloročných 9% na súčasných 13%.
Najviac prozápadní sú Poliaci, až 42% . Neutralitu podporuje 31% Poliakov a provýchodnú orientáciu iba 5%.

Prieskum medzi občanmi V4, či uprednostňujú orientáciu na Východ alebo Západ

Ďalšia zaujímavá otázka bola, ktorých svetových lídrov najviac obyvatelia jednotlivých krajín V4 podporujú. Na výber mali francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, nemeckú kancelárku Angelu Merlekovú, ruského prezidenta Vladimíra Putina a amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Emanuela Macrona najviac podporujú obyvatelia Českej republiky, a to až 49%. Slováci 38% , Poliaci 28% a Maďari len 25 %. Angele Merkelovej najviac dôverujú Poliaci 50%, Česi 34%, a najmenej jej dôverujú zhodne Maďari a Slováci a to len 27%.
Ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi najviac dôverujú Slováci, a to až 41 %, na druhom mieste sú Maďari 33%, Česi 32% a najmenej Poliaci, len 13%.

Prieskum sympatií k Putinovi a Trumpovi v krajinách V4

Naopak, Slováci najmenej dôverujú americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, len 16%, Česi 27%, Maďari 30% a suverénne najviac Trumpa podporujú Poliaci a to až v 46% prípadoch.
Všetci obyvatelia krajín V4, okrem Poľska, taktiež odmietajú mainstreamové konšpirácie o tom, že Rusko ovplyvňovalo americké prezidentské voľby. Odmieta to až 45% Slovákov, naopak, súhlasí s tým 32% opýtaných. Obyvatelia V4 taktiež odmietajú západnú propagandu o tom, že by Rusko ovplyvňovalo voľby v európskych krajinách. Odmieta to až 49% Slovákov, naopak súhlasí s tým len 27%.
Podľa tohto prieskumu Slováci najviac veria “konšpiračným teóriam”. Ako jediná krajina z V4 , vo väčšine súhlasia s tvrdením, že Židia majú veľkú moc, ovládajú a kontrolujú vlády a inštitúcie po celom svete. Myslí si to až 52% Slovákov, odmieta to 32%.  Na opačnom póle sú Česi, ktorí takéto tvrdenie o židovskom ovládaní sveta odmietajú až v 67% prípadoch, naopak s týmto tvrdením súhlasí len 25% opýtaných.
Slováci taktiež dominujú v podpore “konšpiračnej teórie” o páde newyorských dvojičiek v roku 2001. Kým Maďari, Česi a Poliaci až v približne 70% odmietajú, že by za pád dvojičiek bola zodpovedá americká vláda a súhlasí s týmto tvrdením len okolo 15% obyvateľov, Slováci s touto teóriou súhlasia až v 39% prípadoch a nesúhlasí s tým 41% obyvateľov.
Ako sa teda ukazuje, mainstreamové médiá vo väčšine krajín V4 urobili celkom “dobrú prácu” a ľudí dokázali dostatočne ovplyvniť , aby verili len tej jedinej “prozápadnej, transatlantickej pravde”. Slovensko je však výnimkou. Kde spravili súdruhovia presstitúti chybu?
Určite zase hodia vinu na bájnu ruskú propagandu a na alternatívne médiá, keďže medzi to dávajú rovnítko. Skôr je ale “na vine” silná odolnosť Slovákov voči akejkoľvek propagande, ktorú máme geneticky zakódovanú v sebe po stáročiach útlakov zo strany rôznych krajín. Máme jednoducho svoj názor na svet a ani sofistikovaná západná propaganda valiaca sa na nás dennodenne nás nepresvedčí o opaku.
Samuel Gdovin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Príspevok Slováci spomedzi svetových lídrov najviac dôverujú Vladimírovi Putinovi, odmietajú vylučne západné smerovanie Slovenska a veria “konšpiráciám” zobrazený najskôr Hlavné správy.