New York/Bratislava 14. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Americký portál The New York Review of Books zaujalo Slovensko, konkrétne od vraždy novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice

Na snímke pochod Za slušné Slovensko

Novinár Ian Johnson sa rozhodol nedávno pricestovať na Slovensko, pretože bol fascinovaný, ako sa Slováci po vražde dvoch mladých, nevinných ľudí zomkli a začali bojovať za demokraciu.
”Kuciak skúmal vzťah medzi vedúcimi politickými predstaviteľmi a organizovaným zločinom,” píše Johnson v úvode.
Slovensko bolo dlhodobo považované za chudobnejšie a autokratickejšie ako susedné štáty.
“V regióne, kde sú autoritatívne režimy na vzostupe a sloboda médií sa zhoršuje, bola vražda dvoch mladých ľudí chápaná ako predzvesť príchodu horších časov. Obzvlášť na Slovensku, ktoré bolo dlho považované za chudobnejšie a autokratickejšie ako jeho známejší susedia.”
Americký portál následne píše, že demonštrácie ”Za slušné Slovensko” ukázali, ako Slováci zomkli okolo svojej krehkej demokracie. Autor zdôrazňuje že tieto demonštrácie priniesli aj svoje ovocie vo forme reforiem či viacerých rezignácii politikov.
Johnson však pripomenul, že aj napriek tomu, že sa viacerí slovenskí lídri vymenili, tak ich autokraticky orientovaná vláda aj naďalej zostáva pri moci a jej predstavitelia by mohli pokojne vyhrať prezidentské voľby či budúcoročné parlamentné voľby.
“Demokracia po celom svete je v ohrození, oduševnená reakcia Slovákov je významným míľnikom, malým víťazstvom založeným na šťastí, šikovnosti či odvahe,” píše portál.
Samuel Poništ
 
Príspevok “Slováci porážajú oligarchov,” zahraničný portál dáva Slovensko ako vzor v boji za demokraciu zobrazený najskôr Hlavné správy.