Bratislava 28. augusta 2017 (HSP/HN/Foto:Pixabay)
 
Namiesto dovolenky rovno apartmán. Taká je najnovšia štatistika slovenského dovolenkára
Ilustračné foto

Slováci čoraz viac investujú do dovolenkového bývania v zahraničí, najväčší záujem pritom majú o Chorvátsko, informuje portál hnonline.sk s odvolaním sa na prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Jána Palenčára.
„Slováci nakupujú nehnuteľnosti v zahraničí. Ako prvé je to Chorvátsko, zachytili sme takisto Bulharsko, dokonca Rumunsko a ďalšie destinácie. Slováci kupujú v Chorvátsku nehnuteľnosti – či už sú to apartmány, či už sú to byty, či už sú to rodinné domy. Ten nárast objemu je citeľný,“ informoval Palenčár.
Avšak kúpa nehnuteľnosti nie je prechádzka ružovým sadom, Prezident Národnej asociácie realitných kancelárií poznamenal, že hlavným problémom je predovšetkým neznalosť tamojšej legislatívy, ako aj technické otázky, správy budovy a podobne. Problémom je, že každý členský štát má vlastné pravidlá, ako pri nadobúdaní nehnuteľnosti a spôsobe zápisu do katastra, ale aj pri spôsobe fungovania jednotlivých dodávateľov médií, či ich správe, dodal Palenčár.
Náročné môže byť aj financovanie nákupu nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru: problém nastáva vtedy, ak by nadobúdateľ získal hypotekárny úver na Slovensku a zároveň žiadal, aby bola získaná nehnuteľnosť v zahraničí založená ako kolaterál v prospech banky – slovenské banky totiž nemajú záujem mať kolaterál v zahraničí. Riešením je založenie nehnuteľnosťou, ktorá sa nachádza na Slovensku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.