Bratislava/Moskva 12. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP. Sergei Gritz)
 
Najnovší prieskum, ktorý sa venoval aj vzťahom krajín V4 k Rusku a jeho prezidentovi Vladimírovi Putinovi, ukázal, že Slováci k nemu majú najpozitívnejší vzťah. Západná propaganda mainstreamových médií teda nedokázala ovplyvniť ľudí k negatívnemu postoju voči Rusku.

Ilustračné foto

Prieskum realizovala agentúra Ipsos Slovakia pre International Republican Institute v krajinách V4, teda v Poľsku, v Českej republike, v Maďarsku a na Slovensku.
V prvej otázke mali ľudia odpovedať či si myslia, že Putinovo Rusko je ochrancom kresťanstva a tradičných európskych hodnôt v oblastiach ako ochrana rodiny či obrana pred islamom či inými ne-Európskymi kultúrami.
Až 41% Slovákov si myslí, že je to pravda a Rusko sa postavilo na stranu tradičných európskych hodnôt.
39% % ľudí si myslí, že to nie je pravda a Rusko len cynicky predstiera, že stojí za tradičnými európskymi hodnotami, pričom v skutočnosti presadzuje svoje vlastné geopolitické záujmy. 16 % Slovákov si myslí, že to nie je vôbec pravda.

Slováci si teda najviac z krajín V4 myslia, že Rusko je ochrancom tradičných hodnôt, naopak najmenej si to myslia Poliaci.
Na túto otázku nadväzovala ďalšia, a to ako túto situáciu riešiť.
37% Slovákov si myslí, že Rusko a Putin môžu byť našimi spojencami v boji proti EÚ, ktorá nás tlačí k tomu, aby sme opustili naše tradičné hodnoty.
38% ľudí tvrdí, že Rusko by mohlo byť naším spojencom, ale Putinovi neveria, preto treba byť veľmi opatrný a 24% Slovákov tvrdí, že bez ohľadu na nesúhlas s niektorými politikami EÚ si nemyslia, že by Rusko malo nejakým spôsobom ovplyvňovať politiku EÚ.

Samuel Gdovin
 
Príspevok Slováci majú spomedzi krajín V4 najpozitívnejší vzťah k Rusku a Putinovi, ukázal najnovší prieskum zobrazený najskôr Hlavné správy.