Bratislava 11. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Slováci majú podľa údajov Eurostatu najdrahší alkohol zo všetkých krajín Vyšehradskej štvorky. Predbehli i Nemecko! Najlacnejší alkohol majú v Rumunsku, najdrahší potom vo Fínsku. Ako sú na tom Česi?

Ilustračné foto

Eurostat publikoval štatistiku, na ktorej znázornili ceny alkoholu v jednotlivých krajinách Európskej únie. Z dát vyplýva, že Slovensko drahší alkohol ako Nemecko. Krajina má tiež najdrahší alkohol zo všetkých štátov Vyšehradskej skupiny.

Podľa hovorkyne slovenskej hospodárskej komory Jany Holéciovej, ktorú citujú slovenské médiá, je to z tohto dôvodu, že Slovensko má najvyššiu daň za alkohol.

Pri našom vstupe stanovili sadzbu dane za alkohol na hodnotu 10,8 eur za liter absolutu. To je presne dvojnásobok európskej sadzby, ktorá je na úrovni 5,4 eur za liter. To je hlavný dôvod, prečo máme omnoho drahšie liehoviny ako okolité krajiny. Z tohto dôvodu sa k nám dovážajú lacnejšie liehoviny a ku všetkému aj vo veľkom množstve. Máme tak veľkú konkurenciu zo strany okolitých krajín, ale i západoeurópskych krajín hlavne Českej republiky, Nemecka, Rakúska alebo Veľkej Británie,” vyhlásila Holéciová s tým, že sadzbu dane sa dodnes nepodarilo znížiť.

Z grafu, ktorý publikoval Eurostat, vyplýva, že najlacnejší alkohol majú v Bulharsku a Rumunsku. Najdrahšie alkoholické nápoje sa predávajú vo Fínsku, na druhom mieste je Írsko, na treťom Švédsko.

Česko má štvrtý najlacnejší alkohol z celej . Slovensko so svojou cenou alkoholu predbehlo aj Španielsko a Nemecko.

Európske krajiny s najväčšou spotrebou alkoholu

Svetová zdravotnícka organizácia na začiatku mesiaca september zostavila rebríček 30 európskych krajín z hľadiska spotreby čistého alkoholu na osobu.

Podľa zverejnených údajov zaujíma prvé miesto Litva, kde sa pije 15 litrov čistého alkoholu na osobu.

Druhé miesto obsadila Česká republika, tretie Nemecko.

Priemerný obyvateľ Európskej únie spotrebuje viac ako dve fľaše vína týždenne, čo sa považuje za zdraviu škodlivé.

Napriek prijatiu európskeho akčného plánu na zníženie škodlivého užívania alkoholu od roku 2012 do roku 2020 nedochádza k zníženiu spotreby alkoholu. V správe sa zdôrazňuje, že v Európe každý rok zomrie viac ako 290 tisíc ľudí z dôvodov, ktoré súvisia s konzumáciou alkoholu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj