Izmit 7. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Slovenská futsalová reprezentácia dlhé roky prahne po veľkom medzinárodnom úspechu v podobe postupu na MS či ME. Ďalší pokus na jeho dosiahnutie bude mať od soboty 8. apríla v hlavnom kole G-skupiny kvalifikácie ME 2018 v tureckom Izmite. Cesta na veľký turnaj do Slovinska vedie cez zápasy s domácim tímom, Ruskom a Francúzskom, resp. cez septembrovú baráž, ktorú si slovenská výprava vytýčila ako minimálny cieľ

Ilustračné foto

Zverenci trénera Mariána Berkyho si na úvod kvalifikačného turnaja zmerajú sily s Tureckom (v sobotu 8. apríla o 11.00 SELČ), v nedeľu 9. apríla o 13.30 SELČ ich čaká veľký favorit a úradujúci vicemajster sveta Rusko. Po dni voľna nastúpia Slováci v utorok 11. apríla o 11.00 SELČ proti Francúzsku, ktoré si miestenku v hlavnom kole kvalifikácie vybojovalo v predkole v konkurencii Litvy a Andorry. Sedem víťazov skupín hlavného kola kvalifikácie postúpi priamo na budúcoročné ME, na ktorých má istú účasť Slovinsko ako organizátor. Sedem tímov z druhých miest a jeden najlepší z tretej priečky zabojujú o zvyšné štyri miestenky v dvojzápasovej baráži (prvé zápasy 10.-13. septembra, odvety 24.-27. septembra).

“Favorit skupiny je jasný. Ruský tím disponuje ohromnou silou a nedokážem si ani predstaviť, že by sme nad ním mohli zvíťaziť. Šport je síce krásny tým, že sa v ňom občas zrodia senzácie, ale ja sa skôr sústredím na zápasy s Tureckom a Francúzskom, ktorí budú našimi priamymi súpermi v boji o barážovú miestenku,” povedal pre TASR Berky, ktorý hneď prvý zápas a vstup do turnaja považuje za nesmierne dôležitý.

S Turkami má slovenská reprezentácia zatiaľ dobré skúsenosti. Vo februári 2008 reprezentáciu “krajiny polmesiaca” zdolala na jej pôde v Aydine v kvalifikácii MS 4:2, v marci 2015 v kvalifikácii ME v chorvátskom Dubrovníku triumfovala ešte výraznejšie 5:1. Zo súčasného kádra si posledný víťazný zápas pamätajú viacerí hráči vrátane Berkyho, ktorý bol vtedy asistent španielskeho kouča Marcosa Angula. “Odvtedy trošku obmenili káder, prišiel nový tréner. Vyznačujú sa bojovnosťou, tvrdosťou a technickou zručnosťou. Možno trochu zaostávajú v taktike, nemajú taký prepracovaný systém ako my. V ich prospech môže hrať domáce prostredie, ale náš jednoznačný cieľ je víťazstvo,” uviedol Berky, ktorý chce slovenskú reprezentáciu prvýkrát v histórii priviesť na veľký turnaj.

Slováci pred kvalifikáciou absolvovali týždenné sústredenie v Bratislave, po ktorom sa vyprofiloval 14-členný káder. Presnú polovicu jeho členov tvoria hráči úradujúceho vicemajstra Slov-Maticu FOFO Bratislava, traja nominovaní pôsobia v českej lige (Martin Dóša, Martin Směřička, Juraj Višváder) a najlepší slovenský futsalista za rok 2016 Tomáš Drahovský oblieka dres maďarského ETO FC Győr. “Hlavný cieľ je zdolať Turkov i Francúzov a medzi týmito zápasmi sa pokúsiť potrápiť Rusov, aj keď reálne to skôr vidím na účasť v baráži. Rusi sú predsa len iný level, majú v tíme naturalizovaných Brazílčanov, ich sila je obrovská. Hrajú strojovo ako Ukrajina, s ktorou sme mali do činenia v baráži MS, no majú ešte vyššiu individuálnu kvalitu. Musíme hrať zodpovedne zozadu, pretože v útoku sa neobávam toho, že by sme si nedokázali vytvoriť šance. Sme výborná partia, sústredenie ju ešte viac stmelilo. Každý z nás by sa chcel dostať na šampionát,” konštatoval Dóša.

Dejiskom súbojov G-skupiny bude Športová hala Gazanfer Bilge s kapacitou 2000 miest. Okrem Izmitu sa v termíne 8.-11. apríla odohrajú aj súboje v ďalších šiestich zoskupeniach. V C-skupine, ktorej účastníci sú domáca Ukrajina, Belgicko, Chorvátsko a Čierna Hora, bude mať slovenský futsal zastúpenie v osobe rozhodcu Lukáša Peška.

Káder slovenskej futsalovej reprezentácie:
brankári: Milan Herko (Across Pinerola Bratislava), Peter Brndiar (Slov-Matic FOFO Bratislava)
hráči: Tomáš Drahovský (ETO FC Győr), Peter Kozár (Slov-Matic FOFO Bratislava), Dušan Rafaj (Slov-Matic FOFO Bratislava), Gabriel Rick (Slov-Matic FOFO Bratislava), Matúš Kyjovský (Slov-Matic FOFO Bratislava), Marek Bahna (Slov-Matic FOFO Bratislava), Marián Hudek (ŠK Makroteam Žilina), Martin Dóša (AC Sparta Praha), Marek Belaník (Across Pinerola Bratislava), Martin Směřička (Slavia Praha), Juraj Višváder (Tango Hodonín), Adam Zdráhal (Slov-Matic FOFO Bratislava)
Realizačný tím: Vladimír Gažo – vedúci výpravy, Marián Berky – hlavný tréner, Dalibor Franko – asistent trénera, Marek Kováčik – vedúci tímu, Miroslav Janek – videoanalytik, Lukáš Vaňo – fyzioterapeut, Roman Križan – lekár

Program G-skupiny (v SELČ, v Turecku je +1 hodina):
sobota 8. apríla:
11.00 Turecko – SLOVENSKO
13.30 Rusko – Francúzsko
nedeľa 9. apríla:
11.00 Turecko – Francúzsko
13.30 SLOVENSKO – Rusko
pondelok 10. apríla:
voľný deň
utorok 11. apríla:
11.00 Francúzsko – SLOVENSKO
13.30 Rusko – Turecko

Zloženie skupín hlavného kola kvalifikácie ME 2018:
A-skupina (Tbilisi): Bielorusko, Gruzínsko, Holandsko, Taliansko
B-skupina (Baku): Albánsko, Azerbajdžan, Bosna a Hercegovina, Maďarsko
C-skupina (Kyjev): Belgicko, Chorvátsko, Čierna Hora, Ukrajina
D-skupina (Calarasi): Fínsko, Lotyšsko, Portugalsko, Rumunsko
E-skupina (Elblag): Moldavsko, Poľsko, Srbsko, Španielsko
F-skupina (Almaty): Česko, Dánsko, Kazachstan, Macedónsko
G-skupina (Izmit): Francúzsko, Rusko, SLOVENSKO, Turecko