Praha 6. júla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Manu Fernandez)
 
V rádiu Slobodná Európa sú pobúrení z nedostatku etnickej rozmanitosti v ruskom futbalovom tíme. Ako príklad hodný nasledovania dávajú Švajčiarsko, Francúzsko a iné západoeurópske krajiny, ktoré majú obrovský počet hráčov z rôznych národností a rás

Na snímke radosť ruských hráčov

Rádiu Slobodná Európa sa nepáči, že napriek miliónom prisťahovalcov v Rusku najmä zo stredoázijských krajín udržujú káder tímu z etnických Rusov.
Výnimky tvorí niekoľko hráčov s koreňmi na Ukrajine alebo v Bielorusku, futbalista z Osetska, či naturalizovaný Brazílčan Mario Fernandes. Je vraj škoda, že národný tím nezapája hráčov z Tadžikistanu, Uzbekistanu alebo Kirgizska. Informoval český portál Expres.
Migranti vraj žijú v Rusku v sociálnych skupinách, kde sa šport príliš nepestuje, pracujú v podradnejšom pracovnom zaradení, napríklad v stavebníctve, kde berú nízke mzdy, nie sú plnohodnotnými členmi spoločnosti a dosť často majú problém získať ruské občianstvo.
“Mnoho Rusov má tendenciu sledovať rozmanitosť európskych družstiev (Francúzsko, Nemecko, Anglicko, Švajčiarsko) ako znamenie slabosti príslušných národov a erózie tradičných kultúr,” vysvetľuje pre Slobodnú Európu Slava Malmud s tým, že Rusi sú toho názoru, že Európa umiera pod hordami útočiacich barbarov. “Je to v podstate súčasť oficiálnej ideológie krajiny,” hovorí.
Slobodná Európa dáva za príklad hodný nasledovania viaceré futbalové mužstvá: Francúzi majú na majstrovstvách sveta tri štvrtiny (18 hráčov) futbalového mužstva, ktorí pochádzajú z rôznorodých komunít prisťahovalcov, “dobre” sú na tom podľa Slobodnej Európy aj v Belgicku (11 hráčov), Anglicku (10 hráčov) a dokonca v Nemecku (6 hráčov).
Samuel Gdovin
 
Príspevok Slobodnej Európe vadí, že v ruskej futbalovej reprezentácii nie je žiaden černoch a je tam len málo prisťahovalcov zobrazený najskôr Hlavné správy.