Bratislava 26. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Pozorne si treba prečítať aj príbalový leták

Dospelý užíva jednu tabletu, dieťaťu tak bude stačiť menšia dávka, napríklad štvrtina z nej. Nie vždy to zákonite musí byť pravda, upozorňujú lekárnici.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Niekedy môže dieťa dostať inú dávku, ako predpokladajú rodičia, možno aj väčšiu. Preto by sa mali pri nákupe voľnopredajných liekov poradiť o jeho dávkovaní s lekárnikmi. Pozorne si treba prečítať aj príbalový leták.

Verejnosť by mala poradenstvo od lekárnikov viac využívať, myslí si Slovenská lekárnická komora (SLeK). Preto začala v tejto veci robiť osvetové kampane. Naposledy sa zamerala práve na užívanie liekov pediatrickými pacientmi. Ľudia by sa podľa komory nemali hanbiť spýtať v lekárňach, akým spôsobom môžu lieky dávkovať deťom. Ľudia sa o tejto výzve SLeK-u môžu viac dozvedieť priamo v lekárni cez informačné letáky. “Do osvetových projektov sa zapojilo 218 lekární z celého Slovenska,” povedal prezident SLeK-u Ondrej Sukeľ.

SLeK vydala aj publikáciu venovanú farmakoterapii detských pacientov. Distribuovaná bude lekárnikom zapojených v projekte. Tí v súčasnosti testujú aj takzvanú dávkovaciu kalkulačku, ktorá im vypočíta vhodné množstvo lieku pre dieťa.

“Projekt osvetových kampaní SLeK-u vyvolal ohlas u odbornej i širokej verejnosti, vyústilo to do jeho prezentovania v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ,” povedal Sukeľ. SLeK vzdelávala cez letáky v lekárňach počas tohto roka pacientov aj v oblasti správneho skladovania liekov či ich zneškodňovania. V brožúrach tiež vysvetľovala, či a ako užívať lieky počas dojčenia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.