Bratislava 19. marca 2019 (HSP/Foto:EPA/Maryam Mirzakhani/Standford University)
 
Iránska matematička Maryam Mirzakhaniová si po celý život demonštratívne nevzala na hlavu islamskú šatku, hidžáb. Firma Nike jej ho napriek tomu na snímke primaľovala a teraz čelí kritike, informuje portál Independent

Maryam Mirzakhaniová, ktorá zomrela na rakovinu prsníka v roku 2017, bola jedinou ženou, ktorá doteraz získala medailu Fields, jednu z najvyšších cien v oblasti matematiky. Z Iránu odišla po maturite v roku 1999 a presťahovala sa do USA, kde si už nikdy nevzala na hlavu moslimskú šatku, hidžáb.
Posledné snímky matematičky od spoločnosti Nike, zaslané zamestnancom v sieti Ascend, ktoré zdieľali viacerí používatelia sociálnych médií, si vyslúžili vlnu kritiky.
Obrázky totiž zobrazujú kresbu matematičky, ktorá ma na seba dokreslený hidžáb. “Vitajte v mesiaci histórie žien!” Oznamuje Nike v emaily, ktorým pozýva na akcie spojené s oslavou usporiadanou na počesť žien. Pod textom je ilustrácia vedkyne a v pozadí je matematický vzorec Y + Z = Σ.
„Takto sa @Nike rozhodol znázorniť Maryam Mirzakhaniovú, ktorá bola prvou ženou, ktorá získala medailu Fields,“ napísal Amir Sariaslan, jeden z ľudí, ktorí zdieľali obrázok online. „Hidžáb nenosila už nikdy potom, čo opustila krajinu, ktorá nosenie presadzovala. Mali by ste sa za seba hanbiť. “
Hovorca Nike sa priamo neospravedlnil iba povedal: „Nike rešpektuje všetkých ľudí, kultúry a náboženstva a podobné obavy tohto druhu berieme vážne. Táto interná komunikácia vedená zamestnancami mala za cieľ osláviť Maryam Mirzakhaniovú a jej úspechy. Nechceli sme tým uraziť nikoho. Prehodnocujeme naše interné procesy.“
Ženy, ktoré žijú v Iráne, sú zo zákona povinné nosiť hidžáb. Keď Mirzakhaniová získala medailu Fields v roku 2014, niektoré miestne noviny upravili jej fotografie a zobrazili ju s hidžábom. Našli sa však aj také noviny, ktoré túto úpravu odmietli a Maryam zobrazili bez hidžábu a s krátkymi vlasmi.
Maryam Mirzakhani, was the first female winner of the prestigious Fields Medal. She did’nt wear Hijab when receiving the medal, so the IR photoshopped her picture for their own propaganda. Now, @Nike has done the same!
After leaving Iran, she never wore Hijab in public.#IWD2019 pic.twitter.com/9c5x01MYeF

 
Príspevok Slávna Iránka demonštratívne nenosila hidžáb, firma Nike jej ho po smrti primaľovala. To ale nemala… zobrazený najskôr Hlavné správy.