Nitra 3. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Miloš Zverina)

Medzinárodný folklórny Slavica Festival nedostal tento rok žiadne dotácie od mesta Nitra, Nitrianskeho samosprávneho kraja ani z Fondu na podporu umenia. Jedenásty ročník festivalu, ktorý býval súčasťou programu metských slávností v Nitre, sa preto v roku 2019 v meste pod Zoborom konať nebude

Na snímke Miloš Zverina

„Celé to, čo sa deje okolo Slavice, vnímam ako prenasledovanie a šikanovanie ľudí s iným názorom. V Nitre začali viať progresívne vetry a prednosť majú podujatia s anglickými názvami, kde deti na námestiach napájajú alkoholom, ako napríklad Nitránsky Street Food Fest,“ povedal organizátor Slavica Festivalu Miloš Zverina, ktorý kandidoval v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu na kandidátke hnutia Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Mesto Nitra to vidí inak. Radnica zdôrazňuje, že podporuje tradičné a folklórne akcie, čoho dôkazom sú podporené podujatia, ako napríklad medzinárodný festival folklórnych súborov Akademická Nitra, Podzoborské vinobranie, Folklór v parku či aktivity Matice slovenskej v Nitre. Zatiaľ jediná cena primátora, ktorú udelil nitriansky primátor Marek Hattas, bola folklórnemu súboru Furmani.

O neudelení dotácie Slavica Festivalu rozhodlo mestské zastupiteľstvo na odporúčanie komisie kultúry.

„Mesto Nitra vyšlo organizátorovi podujatia v ústrety a bolo pripravené festivalu poskytnúť zázemie, čo usporiadateľ nevyužil. Rozhodnutie nezorganizovať festival je plne v kompetencii usporiadateľa a ten aj nesie za tento krok zodpovednosť,“ uviedla radnica.

Dlhoročný dramaturg festivalu Drahoš Daloš zrušil pre Zverinovu kandidatúru v eurovoľbách svoju spoluprácu s občianskym združením Slavica.

„Kandidovanie do EÚ bolo z môjho pohľadu porušenie našej gentlemanskej dohody, že Slavica bude apolitická a nadreligiózna. V oblasti tradičnej kultúry budem s mestom Nitra spolupracovať aj naďalej, najbližšie podujatie bude v auguste 2019,“ napísal Daloš na sociálnej sieti.

Zverina vo svojej kandidatúre problém nevidí. „Kandidoval som ako nezávislý a ako občan Miloš Zverina, na čo mám plné právo, teda nekandidoval som ako predseda o.z. Slavica. To je aj odpoveď pre pána Daloša, ktorému to celé škodí,“ reagoval. Na kandidátke mal za menom napísané „aktivista za slovanskú vzájomnosť, predseda o.z. Slavica.“

Zverina hovorí, že dotácie festivalu zamietli ešte predtým, ako bola zverejnená jeho kandidatúra do volieb. Prehliadku folklórnych súborov zo slovanských krajín podľa neho zánik nečaká. „Slavica Festival budeme organizovať v budúcnosti v inej podobe a na inom mieste,“ povedal.

Na sociálnej sieti sa šíri z profilu Naša vlasť je budúcnosť kritický článok, ktorý obviňuje primátora Hattasa z toho, že nechce podporovať folklórne podujatie. Pod fotografiou primátora je nápis Zastavme neoliberálne šialenstvo. Organizácia Naša vlasť je budúcnosť zastrešuje aktivity polovojenskej organizácie Slovenskí branci.

Miloš Zverina sa pravidelne objavuje na verejnosti na rôznych podujatiach, vystupoval napríklad spoločne so zakladateľom periodika Zem a vek Tiborom Eliotom Rostasom, v piatok 31. mája sadil v Sobotišti lipu Samuela Jurkoviča s poslancom Národnej rady SR za Smer-SD Ľubošom Blahom. Vo Zvolene pred časom vítal ruských motorkárov zo združenia Noční vlci. Viaceré európske krajiny vstup členov tohto združenia na svoje územie nepovoľujú. Na sociálnych sieťach sa Zverina netají obdivom k Rusku a Ameriku nazýva okupantmi. Obdobie, keď bola ČSSR satelitom Sovietskeho zväzu, boli podľa neho „zlaté časy Slovanov, keď žili ako jeden veľký národ, od brehov Atlantického oceánu, po Ameriku a Aljašku“.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj