Helsinki 19. júla 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Svetové médiá búrlivo komentujú výsledky stretnutie Putin – Trump vo fínskom meste Helsinki. Televízna stanica Sky News uviedla, že na tlačovej konferencii Vladimír Putin zaradil Rusko podľa významnosti krajiny do jedného radu so Spojenými štátmi. Na druhej strane Donald Trump využil možnosť a znova vyhlásil, že nemal s Moskvou žiadnu predvolebnú dohodu.

Na snímke redaktorka Sky News Diana Magnayová

Vyslaná redaktorka Sky News Diana Magnayová počas priameho vysielania z Helsínk prezradila, že nadobudla dojem, že obaja svetoví lídri počas stretnutia získali presne to, čo si želali. Poukázala na to, že Vladimír Putin vystúpil ako prvý a to samo o sebe svedčilo o jeho prevahe. Začal tým, že Rusko ako veľmoc zaradil do jedného radu so Spojenými štátmi.
„To isté dá sa povedať aj o Donaldovi Trumpovi. Potreboval ešte raz zdôrazniť, že žiadnu predvolebnú dohodu s Ruskom nemal. Vyhlásil to stojac vedľa ruského prezidenta. Svojím spôsobom „pomohol“ Putinovi, aby ten rezolútne vyhlásil: „Samozrejme, nemali sme žiadnu dohodu. V žiadnom prípade by sme sa nezamiešali do niečoho podobného,“ citovala Diana Magnayová.
„Ďalšia vec ma veľmi zaujala. Rusko dôsledne ponúka spoluprácu, ale iné krajiny ho stále obviňujú, napríklad, aj z otrávenia v Salisbury. Pozícia Ruska bola vždy nasledovná: „Veľmi by sme si želali vidieť dôkazy. Veľmi ochotne budeme spolupracovať s vyšetrovateľmi.“ Ale Veľká Británia vždy oponovala: „Za nič na svete s vami nebudeme spolupracovať na tomto prípade.“ Ktorá pozícia je správna?“, pýtala sa redaktorka Sky News.
Poukázala na to, že prezident Trump zaujal odlišnú pozíciu. Uviedol, že aj napriek tomu, že je vypracovaný 28-stránkový obviňujúci akt špeciálneho prokurátora Mullera, tento dokument vôbec nevyvoláva dôveru. Putin by si chcel preštudovať tento dokument. Ruský prezident je ochotný spolupracovať na tomto prípade, navrhuje zapojiť do vyšetrovania ruských a amerických odborníkov, nech spolupracujú a spoločne objavia pravdu.
„Bije do očí kontrast medzi správaním tých, ktorí upodozrievajú Rusko, a správaním prezidenta Trumpa, ktorý nie je taký skeptický a chce spravodlivé vyšetrovanie – presne, ako Putin,“ zdôraznila vyslaná redaktorka Sky News Diana Magnayová.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Sky News: „V Helsinkách aj Putin, aj Trump získali to, čo potrebovali. Ich správanie je lepšie ako správanie oponentov“ zobrazený najskôr Hlavné správy.