Washington/Peking 30. októbra 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/Tomáš Halász)

Americkí výrobcovia LPG chcú dobiť čínsky trh. Projekt by však mohol zlyhať kvôli vysokým cenám, ktoré požadujú
Ilustračné foto

Výrobcovia skvapalneného zemného plynu (LNG) v USA chcú výrazne zvýšiť svoj vývoz do Číny. Na tento účel budú na začiatku novembra sprevádzať početní zástupcovia priemyslu amerického prezidenta Donalda Trumpa a ministra obchodu Wilbura Rossa na ich ceste do Číny. Ako hovorí tlačová agentúra Reuters, 10 z 29 spoločností, ktoré budú sprevádzať Trumpa a Rossa, pochádza z energetického priemyslu. “Sme na misii, ktorej úlohou je hovoriť s Číňanmi a podpisovať zmluvy,” cituje Reuters šéfa Delfin Midstream.
Čína je tretím najväčším trhom so skvapalneným zemným plynom a je považovaná za budúci hlavný trh v dôsledku vysokej miery rastu. V roku 2015 dovážala približne 62 000 ton LNG. V roku 2016 to bolo už približne 200 000 ton. V tomto roku bude pravdepodobne ďalší významný nárast, pretože vláda sa usiluje o vyhrievanie mnohých regiónov na severe a na severovýchode krajiny prírodným plynom a nie s uhlím. Okrem toho sa majú desiatky tisíc kotlov zmeniť na prevádzku na plyn s cieľom znížiť emisie znečisťujúcich látok. Vláda v Pekingu očakáva, že dopyt po zemnom plyne do roku 2020 dosiahne 320 miliárd až 360 miliárd kubických metrov – zhruba rovnakú veľkosť ako celkový ročný dopyt v Japonsku.
Rozšírenie do Číny by však nemalo byť pre Američanov jednoduché. Na rozdiel od silných dodávateľov z Austrálie, Kataru a Malajzie ponúkajú svoj prírodný plyn za oveľa vyššie ceny. Napríklad priemerná cena zaplatená Čínou za LNG USA za posledných 12 mesiacov bola 7,62 dolárov za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu). Na rozdiel od toho priemerná cena za austrálsky LNG bola 6,54 USD.
V súčasnosti platné zmluvy s Austráliou a Katarom platia až do 30. rokov 20. storočia. Číňania sa taktiež vyhýbajú uzavretiu dlhodobých zmlúv s Američanmi, pretože nie je jasné, ako sa ceny budú rozvíjať v nasledujúcich rokoch. Reuters oznámi, že uzatvoria zmluvy o dodávkach s podmienkami, ktoré sú kratšie ako 5 rokov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.