Atény 14. novembra 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)
 
Zástupcovia skupiny, ktorá pomohla vyše 15-tisíc utečencom a migrantom dostať sa do Európy, boli zaznamenaní na video, na ktorom opisujú systematickú prípravu žiadateľov o azyl, aby počas rozhovorov s európskymi úradníkmi predstierali traumy a prenasledovanie, aby sa tak dostali k udeleniu potrebných dokladov

Ilustračné foto

Ariel Rickerová, výkonná riaditeľka významnej mimovládnej neziskovej organizácie Advocates Abroad (Advokáti v zahraničí), ktorá poskytuje právnu pomoc migrantom, bola nahratá ako otvorene diskutuje o tom, ako učiť migrantov správne oklamať pracovníkov či agentov pohraničnej služby.
Videoklip zverejnila kanadská pravicová aktivistka Lauren Southernová a bude súčasťou jej nového dokumentárneho filmu Borderless, ktorý sa zaoberá európskou migračnou krízou.
Na svojej internetovej stránke Advocates Abroad tvrdia, že pomohli až 15-tisíc migrantom prekročiť gréckú hranicu a ďalším 2500 osobám pomohli sa dostať do Európy v iných krajinách. Ide o jednu z najväčších organizácií svojho druhu, pravidelne prijíma dobrovoľníkov z mnohých svetových univerzít.
V zázname Rickerová opisuje, ako organizácia poskytuje školenia pre migrantov túžiacich po vstupe do Európy, pričom ich učí, ako sa správať počas rozhovorov s pohraničnými agentmi: “Hovorím, že je to o hraní, celé je to jedna hra… aby sa dostali ďalej, musia hrať svoju rolu ako v divadle.”
Riaditeľka mimovládky tiež nazvala pracovníkov EASO (Európskeho podporného úradu pre azyl), ktorí sú poverení skríningom migrantov “hlúpymi”, a opisuje vzorec, ktoré organizácia vytvorila na to, aby ich zneužila pri prešetrovaní rozhovorov.
Jednou z metód, ktoré organizácia navrhuje migrantom, je zneužiť kresťanské sympatie v prevažne ortodoxnom Grécku tým, že budú predstierať, že boli prenasledovaní za to, že sú kresťanmi. Dokonca migrantom názorne ukazujú, ako sa modliť počas rozhovorov, “ale iba ironicky, pretože to v skutočnosti vyjadruje čestnosť”.
Organizácia, ktorá bola založená v roku 2016, pomohla prilákať migrantov do Grécka, ktoré čerpalo finančné prostriedky aj v snahe sa zotaviť z dlhodobej dlhovej krízy. Väčšina migrantov vstupujúcich do Európy prvýkrát prešla práve cez Grécko, pričom prílev dosiahol vrchol v roku 2015.
Paradoxne, skutočnými obeťami praktík mimovládnych organizácií sú samotní utečenci – skutoční utečenci, ktorí boli nútení bojovať s falošnými kandidátmi, ktorí boli vyškolení na oklamanie systému. Rickerovej “herecká škola” dokonca inštruovala svojich žiakov, aby predstierali emócie, že prežili traumu, jednoznačne bez účelu skutočne pomôcť tým osobám, ktoré oprávnene hľadajú azyl, ktoré nemusia predstierať, že trpia.
V posledných rokoch sa grécke migračné tábory stáli preplnenými a nebezpečnými, čo viedlo k násiliu a rozšíreniu chorôb. OSN označila situáciu za “bod varu”. Avšak Advokáti v zahraničí neniesli zodpovednosť za udržiavanie utečeneckých táborov, ich jedinou prácou je nábor ľudí a ich presun cez hranicu.
Aktivistka Southernová tvrdí, že UNHCR už reagoval na jej nahrávku tým, že vyhlásili, že organizácia je “znepokojená týmito správami”. Jej video pochopiteľne vyvolalo aj silný ohlas na sociálnych médiách.
 

 
Príspevok Skutoční utečenci – obete migrantov: Mimovládky v Grécku učia migrantov ako oklamať úradníkov zobrazený najskôr Hlavné správy.