Londýn 11. novembra (TASR/HSP/Foto:U2start – U2 in Glasgow, CC BY 2.0, Link)

Írska rocková skupina U2 vydala v sobotu vyhlásenie, že mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij musí verejne vystúpiť proti násiliu, ktoré spôsobuje hromadný útek menšiny moslimských Rohingov z krajiny. Informovala o tom tlačová agentúra AP
Rocková skupina U2

Od augusta ušlo z prevažne budhistického Mjanmarska do susedného Bangladéša vyše 600.000 príslušníkov spomínanej moslimskej menšiny. Bol to následok situácie, keď rohinskí povstalci útočili na posty mjanmarskej polície a polovojenských síl, na čo bezpečnostné sily zareagovali operáciou proti dedinám s rohinským obyvateľstvom, po ktorej ostala len spálená zem.
Svetoznáma skupina U2 v sobotňajšom vyhlásení uviedla, že “fakt, že sa tieto krutosti proti Rohingom dejú pred jej očami, nás ochromuje a láme nám srdcia”.
Vo vyhlásení kapela napísala, že mlčanie líderky Su Ťij “sa začína veľmi podobať súhlasu”.
U2 namierila kritiku aj proti vrchnému veliteľovi mjanmarskej armády, generálovi Min Aun Hlainovi.
Rocková skupina viedla kampaň za prepustenie niekdajšej disidentky Aun Schan Su Ťij, ktorú ešte ako prodemokratickú aktivistku a bojovníčku za ľudské práva dlhé roky väznila mjanmarská vojenská vláda.
Aun Schan Su Ťij dostala v roku 1991 Nobelovu cenu za mier.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.