Bratislava 3. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Pracovná skupina, ktorá má pripraviť zmenu zákona o konflikte záujmov vrátane prísnejších majetkových priznaní, sa opäť zíde počas aktuálnej schôdze Národnej rady SR. Presný termín určí jej predseda Martin Glváč (Smer-SD). Skupina si povie predstavy na zmeny v zákone. TASR to potvrdil Martin Čambalík z Glváčovej kancelárie.
Na snímke predseda poslaneckého klubu strany Smer-SD a podpredseda NR SR Martin Glváč

Skupina prvýkrát rokovala v novembri minulého roka. Jedenásťčlennú skupinu vedie podpredseda parlamentu Glváč. Na úvodnom stretnutí poslanci dostali pracovný materiál s návrhmi legislatívnych úprav a požiadali Parlamentný inštitút o vypracovanie analýzy, ako je táto problematika upravená v iných krajinách. Členovia komisie dostali čas na predloženie pripomienok a svojich návrhov.
Okrem Glváča sú v skupine Miroslav Číž, Dušan Jarjabek (obaja Smer-SD), predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák, šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál a Peter Kresák (Most-Híd). Opozíciu zastupoval Martin Poliačik ešte ako predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, pod ktorý ústavný zákon spadá. Novým predsedom výboru je po Poliačikovom odchode z SaS a výboru Vladimír Sloboda (SaS), ktorý pôjde aj do skupiny. V tej je ďalej Veronika Remišová z OĽaNO, Peter Pčolinský (Sme rodina), Miroslav Beblavý (nezaradený) a Ján Kecskés z ĽSNS.
Sprísnenie majetkových priznaní sa spomína už roky, zriadené boli viaceré pracovné skupiny. Jedna tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období. Hoci sa dohodla na zmenách, Smer-SD od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.